06 sie 2015

Tatry z Krakowa – zobacz niesamowite (i prawdziwe!) zdjęcia

Tatry z Krakowa – zobacz niesamowite (i prawdziwe!) zdjęcia

Piękny zbiór fotografii autorstwa Pawła Krzana, przedstawiających widoki na Tatry z Krakowa.

 

Zdjęcia tatrzańskich szczytów wykonane z Grodu Kraka pojawiały się już na Tatromaniaku wielokrotnie. Za każdym razem nie brakuje oczywiście komentarzy posądzających ich autorów o fotomontaż i perfidne kłamstwo. Zwykle wygłaszane są przez osoby, które pojęcie o fotografii mają blade, a i lornetkę trzymali w rękach chyba dawno temu.

W Internecie znaleźć można ujęcia Tatr z bardziej odległych zakątków Polski, takich jak choćby Sandomierz czy Bieszczady (DOWÓD). Kraków nie powinien wzbudzać zatem szczególnej sensacji, a jednak wiele osób wciąż nie potrafi w to uwierzyć. Tymczasem w niektóre dni z najwyższych punktów w mieście tatrzańskie kolosy dostrzec można nawet gołym okiem, a warto pamiętać, że możliwości optyczne teleobiektywu czy lornetki są znacznie większe.

Dalekie obserwacje możliwe są często za sprawą zjawiska zwanego „mirażem inwersyjnym”. Związane jest ono z różnicą temperatury pomiędzy położonymi nad sobą warstwami powietrza. Standardowo powietrze znajdujące się wyżej jest chłodniejsze, w przypadku inwersji jest jednak zupełnie odwrotnie. Wówczas, światło biegnące w stronę naszych oczu nie trafia do nich po linii prostej, lecz zakrzywionej, powodując złudzenie optyczne. Dzięki niemu może nam się wydawać, że niektóre obiekty znajdują się bliżej niż w rzeczywistości.

Fotograf Paweł Krzan (www.krakow4u.pl) od lat „poluje” na warunki pozwalające uchwycić zabudowania Krakowa i Tatry na jednym zdjęciu. Wiele wyjść fotograficznych zakończyło się oczywiście fiaskiem, lecz dzięki uporowi i licznym wyrzeczeniom zdołał zgromadzić w swojej kolekcji kadry wprost zapierające dech w piersiach. Zobaczcie sami i pokażcie wszystkim niedowiarkom 😉

Więcej zdjęć Tatr z Krakowa autorstwa Pawła Krzana znajdziecie TUTAJ

Zobacz także: Widok na Tatry z Krakowa – opisana panorama

Tagi: dalekie obserwacje fotografia galeria Kraków Paweł Krzan Tatry Tatry z Krakowa zdjęcia


Powiązane artykuły