03 cze 2020

Tak wygląda przejście Jaskinią Mylną (FILM)

Tak wygląda przejście Jaskinią Mylną (FILM)

Zapraszamy na wirtualny spacer po Jaskini Mylnej – największej i najtrudniejszej spośród udostępnionych turystycznie jaskiń w polskich Tatrach.

 

Jaskinia Mylna położona jest w Dolinie Kościeliskiej, w masywie Raptawickiej Turni. Jej długość wynosi aż 1835 m, jednak do zwiedzania udostępniono tylko 300 m. Nazwa jaskini nie jest przypadkowa – tworzy ją skomplikowana sieć krętych korytarzy, wśród których nietrudno się zgubić.

Podobnie jak w przypadku poprzedniczek, pierwszą od wejścia część jaskini zwiedzać można bez własnego źródła światła. To dojście 25-metrowym korytarzem do otworów w ścianie zwanych Oknami Pawlikowskiego, przy których większość turystów kończy zwiedzanie. Roztacza się stąd piękny widok na otoczenie Doliny Kościeliskiej, obejmujący m.in. Bystrą – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.

Dalsza część jaskini to system z reguły wąskich i niskich korytarzy. Przejście z plecakiem może być w niektórych miejscach mocno problematyczne, poruszamy się niemal cały czas kucając lub wręcz pełzając. Jedynie u zbiegu korytarzy możliwe jest wygodne wyprostowanie się. Podłoże pokrywa błoto, a niekiedy także stojąca woda. Nie ma zatem co liczyć na wyjście z jaskini „na czysto”.

Trasa przez Jaskinię Mylną jest jednokierunkowa, oznakowana kolorem czerwonym: główny trakt trzema paskami (jak w przypadku innych szlaków), zaś ślepe odnogi trójkątami i kołami.

Zapraszamy na film z przejścia jaskini przekazany przez Sarę Szczot:

Tagi: Dolina Kościeliska film jaskinia Jaskinia Mylna


Powiązane artykuły