06 cze 2019

Tak wygląda obecnie szlak na Krzyżne. Uważajcie, w Tatrach nadal zalega mnóstwo śniegu!

Tak wygląda obecnie szlak na Krzyżne. Uważajcie, w Tatrach nadal zalega mnóstwo śniegu!

Wobec ostatnich wydarzeń pod Krzyżnem publikujemy zdjęcia pokazujące jak wygląda szlak na przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich.

 

Trasa w przeważającej części trawersuje strome zbocza opadające w kierunku Doliny Roztoki. W warunkach takich jak obecnie, przy zalegających płatach śniegu, przemierzanie jej bez sprzętu zimowego to śmiertelne niebezpieczeństwo.

Tylko w trakcie ostatnich 6 dni ratownicy TOPR wzywani byli w ten rejon trzykrotnie. W sobotę uratowano mężczyznę, który poślizgnął się na śniegu i spadł w kierunku Wielkiej Siklawy. Gdyby nie szybki transport śmigłowcem, mógłby nie przeżyć – CZYTAJ WIĘCEJ. Wczoraj inny turysta doznał poważnych obrażeń spadając Żlebem pod Krzyżnem w kierunku Doliny Roztoki. Dziś natomiast dwie osoby utknęły na szlaku i nie były w stanie samodzielnie poradzić sobie z zejściem, zostały ewakuowane przez śmigłowiec.

Mimo że w niższych partiach gór czuć już lato, wyżej nadal w wielu miejscach panują zimowe warunki. „Duże ilości śniegu zalegają m. in. na niebieskim szlaku prowadzącym  z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka, w rejonie Orlej Perci, na przełęcz Zawrat, Rysy oraz na wielu innych szlakach.” – czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

Planując trasę wycieczki koniecznie zapoznajcie się z warunkami na niej panującymi, zasięgnijcie informacji, porad. Poślizgnięcie się na płacie śniegu w stromym terenie z dużym prawdopodobieństwem może skończyć się tragicznie.

Poniżej zdjęcia Wojtka Harasimowicza pokazujące warunki na zejściu z Krzyżnego do Pięciu Stawów:

 

 

Tagi: bezpieczeństwo Krzyżne śnieg turystyka warunki


Powiązane artykuły