14 wrz 2020

Tak wygląda Dolina Kościeliska po wizycie „turystów” (ZDJĘCIA)

Tak wygląda Dolina Kościeliska po wizycie „turystów” (ZDJĘCIA)
fot. Michał Arciszewski

Zobaczcie jaki widok zostawiają po sobie turyści w najpopularniejszej dolinie Tatr Zachodnich.

 

Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego dbający o czystość w Dolinie Kościeliskiej mają codziennie pełne ręce roboty. Odwiedzający dolinę „turyści” niestety nijak nie potrafią wynieść z niej wniesionych śmieci, zostawiając je praktycznie „gdzie popadnie”. Szczególnie upodobali sobie zabudowaną skrzynkę elektryczną, na której specjalnie zamieszczono kartkę z napisem, aby nie zostawiać tu śmieci.

Wolontariusze dodatkowo muszą iść w to miejsce codziennie, mimo że byli na sprzątaniu szlaków kilkanaście kilometrów w danym dniu…przykre. Nigdzie indziej tak nie ma, jak tu właśnie” – komentuje Dariusz Giś, koordynator Wolontariatu dla Tatr.

Nie wiadomo co musi się stać, by do ludzi dotarła wreszcie prosta prawidłowość: z gór wynosimy wszystko, co w nie wnieśliśmy. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie ma koszy na śmieci ze względu na dziką zwierzynę. Niestety, jak widać nie pomaga nawet specjalnie przymocowana kartka. Wielu turystów zwyczajnie nie potrafi czytać lub nic sobie z zakazów nie robi.

Tagi: Dolina Kościeliska przyroda śmieci Tatrzański Park Narodowy turyści turystyka


Powiązane artykuły