26 wrz 2014

Tak będzie wyglądał nowy dworzec w Zakopanem

Tak będzie wyglądał nowy dworzec w Zakopanem

Władze miasta przedstawiły wizualizację nowego centrum komunikacyjnego. Jego otwarcie planowane jest na rok 2016.

 

Projekt opinii publicznej przedstawili burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher, prezes spółki TESKO Jerzy Piotrowski i pełnomocnik Małopolskich Dworców Autobusowych Kazimierz Dzielski. Nowe plany zagospodarowania terenów dworcowych zakładają przeniesienie stanowisk dla autobusów w miejsce dzisiejszych torów kolejowych. Pociągi zatrzymywać się będą natomiast na poziomie -1. Budynki istniejącego dworca zostaną wyremontowane, na swoim miejscu pozostanie także poczekalnia kolejnowa wpisana do rejestru zabytków. Powstanie ponadto nowoczesny budynek dworca autobusowego, mieszczący kasy biletowe, poczekalnię i kawiarnię wraz z rozłożystym, szklanym zadaszeniem.

– Bryła nowego budynku dworca autobusowego z zadaszeniem jest o tyle ciekawa, że jej kształt będzie nawiązywał do gór i ma być ich odbiciem dzięki powłoce refleksyjnej. Dworzec będzie ze wszech miar nowoczesny. Idzie w kierunku tych trendów, które obowiązują obecnie w całej Europie – opisuje prezentowany projekt prezes Piotrowski.

Projekt czeka obecnie na akceptację. Jeśli ją uzyska, teren dworca, którego właścicielem jest Gmina Miasto Zakopane, zostanie przekazany do użytkowania. Małopolskie Dworce Autobusowe muszą otrzymać także pozwolenie na budowę. Jeśli uda się wypełnić wszystkie formalności, to same prace budowlane potrwają około 8 miesięcy. Założenie jest takie, aby dworzec był gotowy w 2016 r. Warunkiem niezbędnym jest jednak podpisanie porozumienia pomiędzy Polskimi Kolejami Państwowymi, Polskimi Liniami Kolejowymi, Małopolskimi Dworcami Autobusowymi i Gminą Miasto Zakopane.

fot. UM Zakopane, www.zakopane.eu

Tagi: dworzec PKP PKS remont wizualizacja Zakopane


Powiązane artykuły