09 sie 2023

Schronisko na Hali Kondratowej zamknięte od września!

Schronisko na Hali Kondratowej zamknięte od września!

Ważne informacje dla sympatyków schroniska na Hali Kondratowej. W najbliższym czasie obiekt zostanie zamknięty aż na 2 lata, w przetargu ma zostać też wyłoniony nowy dzierżawca.

 

Obecny budynek wzniesiony został przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947-48 na wysokości 1333 m n.p.m. Opiekunem schroniska został Stanisław Skupień, któremu pomagała żona Helena i kuzyn – Stanisław Jarosz. Następnie schroniskiem kierował jego syn Andrzej aż do roku 2003, kiedy przeszło ono w ręce Iwony Haniaczyk, siostrzenicy Andrzeja i wnuczki Stanisława.

Jest to najmniejsze schronisko w polskich Tatrach, oferujące 20 miejsc noclegowych. Przez wielu turystów uważane jednak za niezwykle klimatyczne i po prostu lubiane miejsce. W najbliższym czasie czeka nas rewolucja jeśli chodzi o dzieje schroniska.

Jak informuje Gazeta Krakowska, 4 września opuścić je muszą obecni wieloletni dzierżawcy, a budynek zostanie poddany remontowi i zamknięty aż na 2 lata. „Planujemy modernizację obiektu wraz z jego rozbudową. Chodzi przede wszystkim o poprawę zaplecza gastronomicznego i sanitarnego. Przy okazji będzie przebudowa tego co uległo tam zniszczeniu. Schronisko ma być także rozbudowane, głównie skrzydło na zapleczu budynku. Ilość miejsc noclegowych nie zwiększy się. Będzie za to wygodniej.” – mówi Jerzy Kalarus, prezes PTTK „Karpaty” (za www.gazetakrakowska.pl).

Obecna obsługa schroniska straci pracę, nie wiadomo również kto będzie nowym dzierżawcą. Ma go wyłonić przeprowadzony przez PTTK przetarg, w którym istotnym elementem będzie gotowość dzierżawcy do poniesienia własnych nakładów inwestycyjnych.

Co na to obecni gospodarze? Jak czytamy w Gazecie Krakowskiej:

„Iwona Haniaczyk nie chce komentować tego co się dzieje. Jej pracownicy przyznają, że kierownictwo nie ma już siły dalej walczyć o schronisko, choć o jego remont prosili PTTK od 15 lat. – Nie reagowano zasłaniając się brakiem pieniędzy – mówi nam nieoficjalnie jeden z pracowników. Jest on przekonany, że PTTK ma już nowego dzierżawcę, który poprowadzi schronisko na Kondratowej. „

Tagi: Hala Kondratowa remont schronisko zamknięcie


Powiązane artykuły