26 sty 2023

Szokujące zachowanie turystów w Tatrach. Wezwali pomoc, potem zostawili kolegę i okłamali ratowników

Szokujące zachowanie turystów w Tatrach. Wezwali pomoc, potem zostawili kolegę i okłamali ratowników
fot. Tatry i My

Trudno kulturalnymi słowami skomentować zachowanie turystów podczas wczorajszej akcji w Tatrach.

 

„Wczoraj o godzinie 14:12 na Centralę TOPR dotarło zgłoszenie od 3 turystów, którzy utknęli w trudnym terenie, skąd nie są w stanie bezpiecznie wrócić i proszą o ewakuację śmigłowcem. Z rozmowy wynikało że turyści próbowali z Zawratu wejść na Świnicę i utknęli na trawersie poniżej Niebieskiej Turni. Dodatkowo turystom kończyła się bateria w telefonie, co utrudniało z nimi kontakt.” – czytamy we wpisie opublikowanym na profilu TOPR na Facebooku.

Na pomoc wyruszyli ratownicy pełniący dyżury w schroniskach na Hali Gąsienicowej i Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Ci podchodzący na Zawrat od strony Murowańca napotkali schodzących turystów, którzy przekazali, że nie wiedzą nic o osobach potrzebujących pomocy. Ratownicy kontynuowali więc podchodzenie na grań.

Po dotarciu na przełęcz zauważyli, że pod Niebieską Turnią znajduje się już tylko 1 turysta potrzebujący pomocy. W zejściu pomagali mu przygodni turyści. Pozostała dwójka postanowiła schodzić o własnych siłach do Murowańca, to ich po drodze spotkali ratownicy. Osoby te nie dość, że zostawili mającego problemy kolegę, to jeszcze oszukali ratowników podczas rozmowy…

Tagi: Murowaniec ratownictwo TOPR turyści Zawrat


Powiązane artykuły