02 sty 2016

Ratownicy TOPR: „Prosimy o rezygnację z wyjść w wyższe partie Tatr”

Ratownicy TOPR: „Prosimy o rezygnację z wyjść w wyższe partie Tatr”

Apel ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego do turystów. Prosimy o zapoznanie się i przekazanie dalej.

 

Na oficjalnym profilu TOPR na Facebooku ratownicy wystosowali prośbę do turystów planujących tatrzańskie wycieczki. Oto jego treść:
 
„W dniu dzisiejszym doszło do kolejnego już w ostatnich dniach wypadku śmiertelnego. Około południa wypadkowi uległ słowacki turysta schodzący z towarzyszami z Rysów w stronę Morskiego Oka. W wyniku upadku turysta zjechał stromymi śniegami z połowy „Rysy” aż pod Bulę, uderzając po drodze w wystające kamienie. Będący na miejscu ratownicy TOPR natychmiast rozpoczęli akcję ratunkową. Z centrali do pomocy wysłany został śmigłowiec z kolejnymi ratownikami. Niestety mimo natychmiastowej pomocy, resuscytacji nie udało się uratować słowackiego turysty. Ratownikom pozostał smutny obowiązek transportu zwłok.
 
O tym, że aktualne warunki w Tatrach są skrajnie trudne, przekonało się dzisiaj jeszcze kilka kolejnych osób. Na szczęście ich upadki nie skończyły się tak tragicznie. W tej chwili trwa wyprawa ratunkowa po turystów, którzy schodząc z Rakonia do Doliny Wyżniej Chochołowskiej zgubili szlak.
 
Jeszcze raz apelujemy o rozwagę. Warunki do wędrowania w Tatry są skrajnie trudne, bardzo łatwo o wypadek! Turysta, który zginął dzisiaj pod Rysami był dobrze wyposażony (miał raki, czekan, kask), jednak w takich warunkach sprzęt nie gwarantuje bezpieczeństwa. W całych Tatrach w ciągu tygodnia zginęło już 11 osób. Prosimy o rezygnację z wyjść w wyższe partie Tatr.”
 

Tagi: apel bezpieczeństwo ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły