04 lut 2019

Przekaż 1% Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. Twoja pomoc ratuje czyjeś życie!

Przekaż 1% Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. Twoja pomoc ratuje czyjeś życie!

Zachęcamy do przekazania 1% podatku na cele statutowe Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR.

 

Tatry. Najmniejsze góry o charakterze alpejskim dają niepowtarzalną możliwość uprawiania wszelkich aktywności poczynając od pieszych wędrówek, przez wielkościanowe wspinanie, eksplorację wąskich korytarzy jaskiń, aż po jazdę na nartach w dziewiczym śniegu. Ich bliskość przyciąga oraz stwarza złudne poczucie bezpieczeństwa. Tak działo się od najdawniejszych czasów, wpierw udawali się w Tatry nieliczni, obecnie nawet dziesiątki tysięcy dziennie. I tak, jak w najdawniejszych czasach, tak i dziś zdarzają się w nich wypadki, nierzadko śmiertelne.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało założone w roku 1909 jako czwarta na świecie i pierwsza poza krajami alpejskim organizacja niosąca pomoc poszkodowanym w górach. Inicjatorami jego powołania byli Mieczysław Karłowicz oraz gen. Mariusz Zaruski. Od tego czasu TOPR nieprzerwanie prowadzi działania ratownicze na terenie Tatr Polskich, Pogórza Spisko – Gubałowskiego oraz na zorganizowanych terenach narciarskich. Obecnie Straż Ratunkową stanowi 38 ratowników zawodowych i blisko 100 ratowników ochotników gotowych podjąć działania o każdej porze. W ostatnich latach TOPR rok rocznie udziela pomocy ponad 700 poszkodowanym w górach i 2000 narciarzom.

Tylko w roku 01.01.2018 do 25.11.2018 roku TOPR przeprowadził ponad 665 działań w tym ponad 229 z udziałem śmigłowca. Doszło do 596 wypadków turystycznych, 28 taternickich oraz 2 lawinowych (w tym 1 fałszywy alarm). Pomocy udzielono 766 osobom z tego 276 osób ewakuowano z gór przy pomocy śmigłowca, 326 osób doznało urazów ciężkich, 207 osób urazów lekkich i 217 osób nie odniosło żadnych urazów (sprowadzania, zabłądzenia). Niestety doszło też do 16 wypadków śmiertelnych. Za najczęstsze przyczyny wypadków należy uznać: upadek lub potknięcie, zachorowania (zauważalny wzrost na przestrzeni ostatnich 5 lat), nieodpowiednie wyposażenie, brak umiejętności, zabłądzenie/zaginięcie.

Postęp technologiczny obejmuje nie tylko sprzęt turystyczny, wspinaczkowy czy narciarski, ale również sprzęt wykorzystywany podczas działań ratunkowych (np. zestaw Grammingera został zastąpiony przez liny dyneema), ratownicy dysponują nowoczesnymi, zminiaturyzowanymi aparatami medycznymi (np. aparatem USG czy podręcznymi urządzaniami AED). Przy szpitalu w Zakopanem na stałe stacjonuje, będący własnością TOPR, śmigłowiec Sokół. Utrzymanie służby ratowniczej sprawnie działającej na terenie Tatr wiąże się z wysokimi kosztami. Środki pochodzące z MSWiA oraz 15% ze sprzedaży biletów TPN są niewystarczające.

Fundacja została powołana z myślą, aby wspierać działalność Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od samego początku do jej głównych celów należy pomoc przy rozwoju bazy technicznej, w tym bazy śmigłowca, sprzętu oraz wyposażenia wykorzystywanego w ratownictwie tatrzańskim. Finansuje lub współfinansuje również działalność szkoleniową i pomoc lekarską oraz rehabilitacyjną ratowników. W roku 2010 Fundacja uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego i jest uprawniona do otrzymywania 1% podatku od osób fizycznych. Z roku na rok stale zwiększa się suma uzyskiwanych w ten sposób wpłat, tak jak stale wzrastają potrzeby bycia w gotowości do niesienia skutecznej pomocy. Jest to bardzo cenny sygnał, mówiący o tym, że Fundacja cieszy się zaufaniem a jej działalność jest postrzegana pozytywnie. Całe uzyskiwane przez Fundację wsparcie finansowe jest przeznaczone na realizację celów statutowych (zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi sprawozdaniami z działalności publikowanymi na stronie internetowej www.fundacja.topr.pl).

W 2018 roku na wniosek TOPR Fundacja sfinansowała zakup sprzętu i ekwipunku na łączną kwotę przekraczającą 334 000,00 zł. Zakupiono jeden samochód VW Transporter. Zakupiono zestawy do łączności śmigłowcowej, plecaki medyczne, sprzęt medyczny dla ratowanych, kaski, karabinki i liny do działań ratowniczych. Zakupiono wózek warsztatowy do obsługi śmigłowca. Sfinansowano: zakup dostępu do dokumentacji technicznej śmigłowca Sokół TOPR, przedłużenie resursu rozrusznika śmigłowca TOPR, system monitoringu bazy śmigłowca TOPR, naprawę wskaźnika 6503A w śmigłowcu TOPR, zakup liny do wciągarki śmigłowca.

To wszystko nie byłoby możliwe bez Państwa pomocy.

Wsparcie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to bezcenna pomoc, która nic Państwa nie kosztuje. Wystarczy na formularzu zeznania podatkowego (PIT) wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) 0000030706 Fundacji oraz obliczoną kwotę 1% podatku. Urząd Skarbowy sam przekaże je na nasze konto.

Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!

Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR

fot. Krzysztof Sajecki

Tagi: Fundacja TOPR pomoc ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły