01 kw. 2015

Pilne! TPN zamyka najpopularniejsze szlaki w Tatrach!

Pilne! TPN zamyka najpopularniejsze szlaki w Tatrach!

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zadecydowały o zamknięciu najbardziej uczęszczanych szlaków turystycznych w najbliższym sezonie letnim.

 

Taka decyzja tłumaczona jest kwestiami związanymi z ochroną przyrody. – Każdego lata większa część ruchu turystycznego koncentruje się na tych samych obszarach. Wpływa to w znacznym stopniu na procesy glebowe, a także spokój zwierząt – tłumaczy dyrektor TPN. – Od pewnego czasu obserwujemy, że kozice szerokim łukiem omijają rejon Giewontu, który w przeszłości odwiedzały dość często – dodaje.

Według wstępnych ustaleń, w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia zamknięte mają zostać następujące szlaki:

– z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka*

– do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki

– z Kuźnic na Halę Gąsienicową (przez Jaworzynkę lub Boczań)

– z Kuźnic na Giewont

– Dolina Kościeliska

* na ten szlak wpuszczani będą tylko turyści idący na Rysy (do godziny 6 rano)

 

W ten sposób władze TPN chcą zachęcić turystów do poznania innych części Tatr. – Do dyspozycji odwiedzających jest 275 km znakowanych szlaków turystycznych, niekoniecznie trzeba iść na Giewont czy nad Morskie Oko – wyjaśniają przyrodnicy.

Zamknięcie części szlaków to nie jedyne działania podjęte przez TPN. – Chcemy, aby w Tatrach zostali tylko „prawdziwi” turyści. Dlatego przed niektórymi wejściami na teren Parku strażnicy kontrolować będą obuwie i przygotowanie do górskiej wyprawy. Osoby w klapkach i sandałach będą niestety proszone o zawrócenie – wyjaśnia Dyrekcja.

Tagi: Dolina Kościeliska Giewont Morskie Oko przyroda szlaki TPN turystyka


Powiązane artykuły