31 gru 2014

Piękny ostatni dzień roku w Tatrach

Piękny ostatni dzień roku w Tatrach

Wspaniałą pogodę zaserwowała matka natura turystom spędzającym Sylwestra w Tatrach.

 

Mróz i słońce, czyli zima w najpiękniejszym wydaniu. Nad Morskim Okiem temperatura powietrza wynosi w tej chwili –12,8°C, na Kasprowym Wierchu niewiele mniej, bo -13,2°C.

Należy jednak pamiętać, że warunki do uprawiania turystyki są wymagające. „Powyżej górnej granicy lasu szlaki nie są przetarte, miejscami potworzyły się zaspy. Przebieg szlaku często jest niewidoczny co utrudnia orientację w terenie, a przecieranie szlaków wydłuża i utrudnia wędrówkę.  W części reglowej  pod warstwą świeżego śniegu miejscami występują oblodzenia, a część szlaków nie jest przetarta.” – czytamy w dzisiejszym komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Od wczoraj w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. – Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości – ostrzegają ratownicy TOPR.

31 grudnia w Tatrach:

fot. www.kamery.topr.pl

 

Tagi: bezpieczeństwo pogoda Tatry warunki zima


Powiązane artykuły