22 kw. 2015

Piękna pogoda w Tatrach, wracają słoneczne dni!

Piękna pogoda w Tatrach, wracają słoneczne dni!

Po pochmurnym i śnieżnym okresie możemy liczyć na znaczną poprawę pogody w górach.

 

Tatrzańska wiosna rodzi się w tym roku w wielkich bólach. Gdy na polanach zakwitły zachęcone ociepleniem krokusy, szybko zostały pokryte świeżą warstwą śniegu. Wystarczyły 2-3 dni opadów, by przybyło go dobre kilkanaście centymetrów, a miejscami i więcej. W górach zrobiło się groźnie pod względem lawinowym – pod Rysami lawina zeszła na grupę turystów, na szczęście obyło się bez ofiar (czytaj więcej).

 

W najbliższych dniach znów spodziewać się możemy pięknej, wiosennej pogody. Dziś niebo nad Tatrami jest praktycznie bez chmurne, a ośnieżone szczyty oświetla słońce. Na Kasprowym Wierchu temperatura powietrza wynosi nad ranem -3,4°C, nad Morskim Okiem niewiele ponad 0°C. W trakcie dnia będzie jednak coraz cieplej.

„Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne. W części reglowej szlaki w godzinach rannych są przymarznięte, a w godzinach południowych śnieg jest mokry, grząski i przepadający. Na znacznych odcinkach szlaki są błotniste, a na stromych podejściach (np. skróty do Morskiego Oka) są mocno oblodzone. Miejscami występują kałuże, a po szlakach płynie woda. Powyżej górnej granicy lasu jest pełnia zimy. Szlaki miejscami są twarde i oblodzone, a miejscach nasłonecznionych śnieg jest przepadający. Część szlaków nie jest przetarta. Przecieranie szlaku oraz chodzenie po grząskim  śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co jest istotne przy planowaniu trasy.” – czytamy w dzisiejszym komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl).

Piękna, słoneczna środa w Tatrach:

fot. www.kamery.topr.pl

Tagi: pogoda Tatry turystyka warunki


Powiązane artykuły