08 lis 2022

Otwarcie tunelu na zakopiance lada dzień! Poznaliśmy dokładny termin

Najprawdopodobniej już w najbliższą sobotę kierowcy przejechać będą mogli nowym tunelem na zakopiance.

 

Prace nad tunelem pod masywem Lubonia Małego w Beskidzie Wyspowym rozpoczęto w 2017 roku. Najpierw, w 2019 roku przebito prawą nitkę tunelu, a w 2020 roku lewą nitkę. Budowa tunelu stanowiła jeden z etapów olbrzymiej inwestycji, jaką jest nowy fragment zakopianki łączący Lubień i Rabkę Zdrój. Sam tunel przebiega pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą, czyli na odcinku, na którym notorycznie tworzyły się korki.

Dziś wewnątrz tunelu prowadzone były ćwiczenia ratownicze, oparte na symulacji wypadków drogowych, również w udziałem wielu samochodów czy autobusu. Sprawdzono działanie syren alarmowych oraz systemu oddymiania tunelu. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, pierwsi kierowcy będą mogli nim pojechać w najbliższą sobotę.

„Czekamy jeszcze na pozwolenie na użytkowanie z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W tej chwili jest ona w przygotowaniu. Inną decyzją konieczną będzie decyzja wojewody dotycząca potwierdzenia bezpieczeństwa użytkowania tunelu. Tych dwóch decyzji spodziewany się w tym tygodniu – mówi w rozmowie z Gazetą Krakowską Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA. – Jeżeli te decyzje będą uzyskane, to planujemy otwarcie tunelu w sobotę 12 listopada.

Na ten moment trudno przewidzieć w jakim stopniu inwestycja zniweluje zatory na zakopiance. Jakie są Wasze przewidywania?

Tagi: korki transport tunel turystyka zakopianka


Powiązane artykuły