23 sie 2020

Olbrzymie zatory na Orlej Perci. Ponad godzina stania w kolejce

Olbrzymie zatory na Orlej Perci. Ponad godzina stania w kolejce
fot. Paweł Nowak

Dużą cierpliwością wykazać się musieli turyści, którzy zdecydowali się wczoraj na przejście Orlej Perci.

 

Sobotnia piękna pogoda przyciągnęła w Tatry bardzo wielu turystów. W wymagających miejscach ubezpieczonych łańcuchami jak zwykle tworzyły się zatory. Co ciekawe, wczoraj dotyczyło to nie tylko Giewontu czy Rysów, ale również Orlej Perci.

Oczywiście osoby, które wybrały się na najtrudniejszy tatrzański szlak wcześnie rano nie miały tego problemu. Około południa ruch turystyczny był jednak na tyle duży, że swoje trzeba było odstać. Szczególnie tłoczno było przed słynną drabinką na Koziej Przełęczy oraz w rejonie Kozich Czub, czyli najbardziej wymagającego fragmentu trasy. Według relacji świadków czas oczekiwania w kolejce wynosił wczoraj nawet 1,5 godziny!

Wybierając się na Orlą Perć pamiętajmy, że tempo innych turystów może być bardzo różne. Niektórzy używają sprzętu asekuracyjnego i przepinanie się na łańcuchach zajmuje nieco czasu, inni idą bardzo wolno i ostrożnie, wreszcie zawsze ktoś może dostać blokady psychomotorycznej i wręcz zatamować ruch. Do wszystkich przypadków trzeba podejść z dużą wyrozumiałością, gdyż wywieranie presji w tak trudnym terenie może skończyć się bardzo źle. Jeśli natomiast nie chcemy spotkać na szlaku tłumów i kolejek, rozwiązanie jest banalnie proste: wychodzimy bardzo wcześnie rano.

Zobacz także: Gigantyczne kolejki na słowackim szlaku na Rysy (FILM)

Tagi: kolejka korki Orla Perć tłumy turyści turystyka


Powiązane artykuły