17 paź 2015

„Orla Perć – Bezpieczeństwo. Przygotowanie. Sprzęt” (FILM EDUKACYJNY)

„Orla Perć – Bezpieczeństwo. Przygotowanie. Sprzęt” (FILM EDUKACYJNY)

Zrealizowany przez TOPR i TPN materiał edukacyjny dotyczący specyfiki Orlej Perci, najtrudniejszego szlaku polskich Tatr.

 

Jakiś czas temu Tatrzański Park Narodowy wespół z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym wypuściły folder poświęcony Orlej Perci. Jego celem jest przekazanie polskim turystom najważniejszych informacji na temat bezpieczeństwa, potrzebnego sprzętu i przygotowania do przejścia jednej z najtrudniejszych technicznie tras turystycznych poprowadzonych w Tatrach Wysokich. Poniżej zamieszczamy film będący uzupełnieniem tej publikacji.

Całość Orlej Perci oznakowana jest na czerwono, w trudniejszych miejscach wyposażona jest w ciągi stałych stalowych ułatwień, takich jak łańcuchy, klamry i drabinki. Zwykle przejście Orlej Perci dzieli się na dwie lub trzy jednodniowe wycieczki, wykorzystując szlaki dojściowo-zejściowe.
 
Trasa przeznaczona jest dla najbardziej wprawnych i doświadczonych turystów – takie były założenia jej pomysłodawców już na początku XX wieku. W późniejszych latach coraz bardziej intensywny rozwój turystyki sprawił, że zatracono ten respekt i Orla Perć z trasy elitarnej zmieniła się w bardzo popularny szlak. Rezultatem tej zmiany jest tragiczna statystyka: od 1909 do 2014 roku na Orlej Perci (wraz ze szlakami dojściowymi i z odcinkiem Zawrat–Świnica) doszło do 122 wypadków śmiertelnych. Przyczyną wielu z nich jest niewystarczające przygotowanie (sprzętowe, kondycyjne bądź techniczne).
 
Najczęstsze przyczyny wypadków to: poślizgnięcia na płatach śniegu, mokrych lub zalodzonych skałach (59%), pobłądzenia (26%), zasłabnięcia i zachorowania (9%), spadające kamienie (3%).
 
 

Źródło: www.tpn.pl

Tagi: bezpieczeństwo edukacja film Orla Perć TOPR TPN


Powiązane artykuły