27 paź 2016

O krok od tragedii w Tatrach! Dwie nocne akcje ratowników TOPR

O krok od tragedii w Tatrach! Dwie nocne akcje ratowników TOPR

Turyści bez sprzętu zimowego utknęli nocą w rejonie Zawratu.

 

Dzisiejszej nocy (26 października) ratownicy TOPR prowadzili dwie wyprawy po kompletnie nieprzygotowanych turystów. Akcje odbywały się w rejonie Zawratu i Czerwonych Wierchów – czytamy na oficjalnym profilu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Facebooku.

Na Zawracie utknęło dwoje Turystów, którzy kompletnie nieprzygotowani (bez sprzętu zimowego) postanowili przedostać się przez przełęcz do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Nie potrafiąc ocenić warunków i swoich umiejętności musieli poprosić o pomoc ratowników TOPR. Akcja zakończyła się o godzinie 12-tej w nocy. Aktualnie cały Zawratowy Żleb jest zalodzony.

Również na Czerwonych Wierchach ratownicy sprowadzali do Doliny Kościeliskiej turystów, których zapadający zmrok zastał w górach.

Obecnie wysoko w Tatarach panują zimowe warunki. Po ociepleniu, jakie spowodował wiatr halny, nastąpiło znaczne ochłodzenie i szlaki są mocno oblodzone.

Prosimy trafnie oceniać swoje umiejętność i aktualnie panujące warunki.

P.S. W plecaku nosimy latarkę z zapasowymi bateriami.

Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR

 

UWAGA! 29 października to rocznica utworzenia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a zarazem święto Ratowników TOPR.

Jest pomysł na akcję społeczności Tatromaniaków, mającą na celu symboliczne wsparcie działalności TOPR. Trwać będzie ona w najbliższy weekend. Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1497138136967349/

Tagi: akcja Czerwone Wierchy ratownictwo TOPR Zawrat


Powiązane artykuły