27 wrz 2019

Nirmal Purja zdobył Manaslu – 13. ośmiotysięcznik w 5 miesięcy! Został jeden

Nirmal Purja zdobył Manaslu – 13. ośmiotysięcznik w 5 miesięcy! Został jeden

Nepalczyk Nirmal „Nims” Purja wszedł na 13. ośmiotysięcznik w tym roku. Do końca projektu 14/7 pozostał tylko jeden.

 

Były żołnierz brytyjskich sił specjalnych realizuje absolutnie niezwykły projekt “Project Possible 14/7”, którego założeniem jest zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników w 7 miesięcy.

Rozpoczął 24 kwietnia wejściem na Annapurnę, potem były Dhaulagiri i Kanczendzonga, wreszcie kosmiczny wyczyn zdobycia 3 ośmiotysięczników w ciągu 48 godzin: Mount Everestu, Lhotse i Makalu (CZYTAJ WIĘCEJ).

Kilka dni później Nirmal ogłosił, że dalszy przebieg projektu stoi pod dużym znakiem zapytania ze względu na kwestie finansowe. Nie poddał się jednak i zdecydował na kontynuowanie całego przedsięwzięcia. W lipcu zdobył najpierw Nanga Parbat, a następnie przeniósł się w Karakorum. W szybkim tempie wszedł na Gasherbrum I i Gasherbrum II, by po nich zmierzyć się z być może największym wyzwaniem – K2. Mimo trudnych warunków (pozostałe ekipy wycofywały się wtedy z góry) Nims zdobył szczyt, a kilka dni później dołożył do tego wejście na Broad Peak.

We wrześniu Nepalczyk udał się pod Manaslu, jednak ze względu na niekorzystne prognozy przeniósł się na Cho Oyu. Po zdobyciu wierzchołka błyskawicznie wrócił pod Manaslu, na którym stanął dzisiaj. Wszystkie wejścia Nepalczyk realizuje oczywiście przy użyciu butli z tlenem i odpowiednim zapleczem logistycznym, nie umniejsza to jednak jego niebywałej determinacji.

Do ukończenia projektu pozostał jeden ośmiotysięcznik – Shisha Pangma. Niestety, jest on najbardziej problematyczny, bynajmniej nie ze względów sportowych. Znajduje się bowiem na terytorium Chin, a władze tego kraju nie planują wydawania pozwoleń na zdobywanie góry w tym sezonie. Sam Nirmal przyznaje, że nie wie co robić i jak rozwiązać ten problem. Pozostaje mieć nadzieję, że Nepalczyk będzie miał szansę zmierzyć się ze szczytem i sfinalizować swój wyjątkowy cel.

fot. Nirmal Purja MBE: „Projekt Possible – 14/7”

Tagi: himalaizm Himalaje Manaslu Nirmal Purja


Powiązane artykuły