03 lis 2014

Nadciąga halny, będzie wiało bardzo mocno!

Nadciąga halny, będzie wiało bardzo mocno!

Jutro prędkość wiatru na tatrzańskich szczytach sięgać może nawet 145 km/h – informuje portal Łowcy Burz.

 

W Tatrach od rana świeci słońce, jak na listopad jest również bardzo ciepło – na Kasprowym Wierchu termometry wskazują pięć, nad Morskim Okiem nawet kilkanaście stopni. W górach da się już jednak wyczuć podmuchy nadciągającego wiatru halnego. Synoptycy przewidują, że będzie on bardzo silny. Apogeum przyjdzie we wtorek. 

„Słowacki model ALADIN sugeruje, że jutro w ciągu dnia maksymalne porywy wiatru w szczytowych partiach gór będą osiągać i przekraczać aż 135-145 km/h. Tego typu prędkość wiatru prognozowana jest m.in. dla Kasprowego Wierchu, dlatego warto obserwować bieżące pomiary z tego konkretnego punktu. Silny i gwałtowny wiatr obecny będzie w całych Karpatach, a także na obszarach podgórskich, w tym przede wszystkim w części Podhala, w południowych rejonach woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz podkarpackiego. U podnóża Tatr maksymalne porywy mogą dochodzić do około 85-110 km/h (podobna prędkość wyliczana jest dla południowej części województwa śląskiego); z wyliczeń opartych na modelu UMPL wynika, że tak mocny wiatr może pojawić się m.in. na obszarze Zakopanego czy Gubałówki (zwłaszcza nocą z wtorku na środę). Groźnie będzie również w dolinach, które w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2013 roku bardzo mocno ucierpiały wskutek występowania ekstremalnie silnego halnego (m.in. Dolina Kościeliska i Chochołowska).” – czytamy na portalu lowcyburz.pl

Przestrzegamy przed planowaniem wycieczek w wyższe partie Tatr. Poza silnym wiatrem należy pamiętać, że szlaki w wielu miejscach są bardzo śliskie.

fot. Maciej Sitarz

 

Tagi: bezpieczeństwo halny pogoda Tatry wiatr


Powiązane artykuły