23 mar 2016

Na Kasprowym sezon narciarski w pełni – pojeździmy aż do majówki!

Na Kasprowym sezon narciarski w pełni – pojeździmy aż do majówki!

Mimo nastania astronomicznej wiosny, warunki śniegowe na Kasprowym Wierchu są wyśmienite. Tylko tam trasy narciarskie przygotowane będą aż do weekendu majowego.

 

Na Podhalu śniegu nie ma już prawie wcale, a przebijające się krokusy zwiastują nadchodzącą wiosnę. Wydawać by się mogło, że sezon zimowy i w Tatrach wielkimi krokami zbliża się do końca. Nic bardziej mylnego, przynajmniej jeśli bierzemy pod uwagę sezon narciarski. Na Kasprowym Wierchu obecne warunki uznać można chyba za najlepsze od początku zimy. W wyższych partiach leży ponad 1,5 metra śniegu, w pełnym wymiarze działają oba wyciągi krzesełkowe – w Kotle Gąsienicowym (1200 m) i Goryczkowym (1770 m), na nartach zjechać można niemal do samych Kuźnic (973 m przewyższenia!).

W ostatnich latach mamy do czynienia z coraz bardziej zauważalnym zjawiskiem „przesuniętej zimy”. Częsty brak śniegu w okolicach grudnia wynagradzany jest w miesiącach wiosennych, stąd np. kwiecień uznać można w Tatrach nie za schyłek, lecz kulminację sezonu narciarskiego. Dzięki swemu położeniu i warunkom Kasprowy Wierch jest praktycznie jedynym miejscem w Polsce, gdzie bez problemów szusować można aż do majówki!

 

Mapa tras zjazdowych w rejonie Kasprowego Wierchu (kliknij, aby powiększyć):

 

PROGRAM PKLpass – udogodnienie dla narciarzy i turystów:

 

Od tego sezonu zimowego Polskie Koleje Linowe wprowadziły kartę PKLpass, znacznie usprawniający korzystanie ze swoich ośrodków zarówno narciarzom, jak i turystom pieszym. Dzięki niej możliwe jest zakupienie biletów i skipassów na wybrany ośrodek spośród 6 ośrodków PKL: Kasprowy Wierch, Jaworzyna Krynicka, Gubałówka, Palenica, Góra Żar oraz Góra Parkowa.

Dla narciarzy przygotowano łącznie 31 km tras i nartostrad. Wśród nich 19 km to trasy oznaczone kolorami: czarnym (bardzo trudne, 5 km), czerwonym (trudne, 12 km) oraz niebieskim (łatwe, 2 km), pozostałą część (12 km) stanowią natomiast nartostrady. Narciarze poszukujący mocnych wrażeń i niezapomnianych widoków najbardziej spełnią się oczywiście w rejonie Kasprowego Wierchu. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi, idealnym miejscem na zdobywanie doświadczenia będzie Gubałówka, Palenica czy też Jaworzyna Krynicka. Z kolei dla rodzin z dziećmi doskonale sprawdzi się Gór Żar na Żywiecczyźnie lub Góra Parkowa.

Zasada działania PKLpass jest bardzo prosta. Kartę nabyć można przez internet (www.pkl.pl/pklpass.html) i otrzymać przesyłką pocztową lub odebrać w automacie. Rzecz jasna możliwy jest również zakup w kasie PKL lub biurze obsługi klienta PKL. Po otrzymaniu karty należy ją zarejestrować na stronie www.pkl.pl, w swoim profilu wpisując zamieszczony na karcie unikalny numer. Zalet korzystania z programu PKLpass jest wiele, począwszy od ominięcia kolejek do kas, poprzez oszczędność czasu i wygodę związaną z doładowywaniem karty przez Internet, na promocyjnych cenach wybranych biletów oraz rabatach na Skipassy skończywszy.

 

Co ważne, PKLpass to oferta skierowana nie tylko do miłośników sportów zimowych. Karta ważna jest przez cały rok, dzięki czemu można z niej korzystać również w sezonie letnim przy okazji pieszych wędrówek (w Tatrach pozwoli chociażby zaoszczędzić czas i siły przy długich trasach, np. przejście całej Orlej Perci na raz). Biorąc pod uwagę szereg korzyści płynących z posiadania karty można uznać ją za ciekawy pomysł i mocny punkt w ofercie PKL. To, co w wielu miejscach na świecie jest standardem, teraz wkracza do Polski, z pożytkiem dla nas wszystkich – narciarzy, turystów, po prostu miłośników gór. Zdecydowanie polecamy.

ZAMÓW KARTĘ PKLpass

 

Czytaj więcej: Nowość dla narciarzy od PKL – rusza program PKLpass

 

Na zachętę do odwiedzin kilka świeżych zdjęć z tras narciarskich na Kasprowym Wierchu:

 

Zdjęcia: Krzysztof Baraniak, www.krzysztofbaraniak.com

 

Tagi: Kasprowy Wierch narciarstwo narty PKLpass skipass snowboard warunki zima


Powiązane artykuły