03 sty 2016

Na czworakach po zalodzonym zboczu. Tragikomiczne nagranie z Tatr (FILM)

Na czworakach po zalodzonym zboczu. Tragikomiczne nagranie z Tatr (FILM)

Kandydatów do „Nagrody Darwina” ci w Tatrach dostatek.

 

Aktualne warunki turystyczne w Tatrach określane są jako bardzo trudne. Szlaki są śliskie, w wielu miejscach występuje lód. Ratownicy zaznaczają, że nawet raki i czekan nie gwarantują bezpieczeństwa, wymagana jest perfekcyjna umiejętność posłużenia się nimi, wskazana również dodatkowa asekuracja. Apelują o rezygnację z wyjść w wyższe partie gór.

Tylko w ostatnich dniach w Tatrach zginęło 12 osób. To prawdziwa „czarna seria”, statystyka, która bardziej pasowałaby na okres roku, a nie tygodnia. Wydawać by się mogło, że tragiczne wydarzenia podziałają jak kubeł zimnej wody na planujących górskie eskapady turystów. Nic bardziej mylnego. Na szlakach nie brakuje osób, które nic sobie nie robią z komunikatów TOPR czy ostrzeżeń napotkanych osób. Pół biedy, gdy mają sprzęt i potrafią się nim względnie posługiwać. Są jednak i tacy, którzy pchają się w stromy teren bez raków i czekana. I rozumu.

W serwisie Youtube pojawił się świeży filmik, pokazujący mężczyznę próbującego podejść na Kondracką Przełęcz od Doliny Kondratowej. Poza szlakiem, bez żadnego sprzętu, na czworakach. 

 

Tagi: bezpieczeństwo Tatry TOPR warunki zima


Powiązane artykuły