11 sie 2014

Marcin Świerc wbiegł na Rysy w 1,5 godziny!

Marcin Świerc wbiegł na Rysy w 1,5 godziny!

Niesamowitego wyczynu dokonał w sobotę Marcin Świerc, który wbiegł z Palenicy Białczańskiej na szczyt Rysów w 1 godzinę i 34 minuty. To nieoficjalny rekord tej trasy.

 

W sobotę 9 sierpnia o godzinie 6 rano przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego w Palenicy Białczańskiej spotkali się Marcin Świerc, biegacz ultra i Jakub Krzyżak, trener personalny. Panowie umówili się na rywalizację, której celem było jak najszybsze wbiegnięcie na Rysy, najwyższy szczyt Polski (2499 m n.p.m.). Trasa wiodła wzłuż czerwonego szlaku turystycznego, najpierw drogą asfaltową z leśnymi skrótami do Morskiego Oka, obok jego lewego brzegu nad Czarny Staw pod Rysami i dalej na sam wierzchołek.

Jako pierwszy zameldował się na nim Marcin Świerc w imponującym czasie 1 godziny 34 minut i 49 sekund! Co ciekawe, sam biegacz twierdzi, że na Rysy da się wbiec jeszcze szybciej. Niecałe pół godziny później na szczyt dotarł Jakub Krzyżak (2 godziny 2 minuty i 30 sekund). Drogę w dół sportowcy pokonali już bez presji czasowej, mimo to na parking w Palenicy powrócili przed godziną 10.

 

Zapis z zegarka Marcina Świerca

 

Łączny dystans biegu wyniósł nieco ponad 12 km, a różnica wysokości 1504 m. Dla lepszego zobrazowania skali wyczynu biegaczy przypomnijmy, że przeciętnemu turyście pokonanie trasy z Palenicy Białczańskiej na Rysy zajmuje 6-7 godzin. Panowie, czapki z głów!

 

Międzyczasy Marcina:
Start z Palenicy: godz. 6:01
Schronisko Morskie Oko: ok. godz. 6:36
Czarny Staw: ok. godz. 6:48
Szczyt Rysów: godz. 7:35

Szczegółowy zapis z zegarka: http://www.movescount.com/pl/moves/move37736008

 

Marcin Świerc na Rysach

 

Marcin Świerc (ur. 16 sierpnia 1985 w Lisowicach) – absolwent Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w Opolu i trener II klasy sportowej. Biega od 2002 roku. Specjalizuje się w biegach górskich, zwłaszcza ultra i skyrace. Pierwszy mistrz Polski w biegach górskich na długim dystansie i pierwszy mistrz skyrace w Polsce. Zawodnik polskiej kadry narodowej, reprezentant Polski na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Członek zespołu Salomon Suunto Team.
 
Strona internetowa Marcina: www.marcinswierc.pl
 

Źródło: www.trailrunning.pl

Zdjęcia: Marcin Świerc i Jakub Krzyżak

Tagi: bieganie Jakub Krzyżak Marcin Świerc Morskie Oko Palenica Białczańska Rysy sport


Powiązane artykuły