23 paź 2020

Lockdown na Słowacji? Nie do końca. Oto aktualne informacje

Lockdown na Słowacji? Nie do końca. Oto aktualne informacje

Zamieszczamy najnowsze informacje dotyczące obostrzeń na terenie Słowacji.

 

W niektórych polskich mediach pojawiła się wczoraj informacja o wprowadzeniu na Słowacji „całkowitego lockdownu” i zakazu wychodzenia z domu. Nie są one prawdziwe. Od soboty 24 października obowiązywał będzie częściowy lockdown powiązany z testowaniem obywateli na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Pierwsze testy przeprowadzone zostaną w trzech powiatach niedaleko granicy z Polską – w Dolnym Kubinie, Twardoszynie i Namiestowie na Orawie oraz w Bardejowie w północno-wschodniej Słowacji, także w pobliżu Polski. W tych rejonach koronawirus szerzy się najszybciej. Na mieszkańców powyższych powiatów nałożony zostanie zakaz wychodzenia z domów do 1 listopada, powiązany z wynikami testów.

„Osoby, które nie poddadzą się testom, będą mogły wychodzić z domów w godzinach od 1 w nocy do 5 rano, a także przez cały dzień w celu wykonania testów, po zakupy spożywcze lub do apteki, aby udać się na pogrzeb lub wyprowadzać zwierzęta domowe w odległości do 100 metrów od domów. Osoby, które poddadzą się testom i będą miały negatywny wynik, dodatkowo będą mogły: iść do pracy, zaprowadzić dzieci do szkoły, pójść do banku, serwisu samochodowego oraz odwiedzić lasy lub parki, ale tylko na terenie własnego powiatu.” – informuje PAP.

Osoby, które nie zgodzą się na wykonanie testu, będą mogły opuszczać miejsce zamieszkania od godziny 1 w nocy do godziny 5 rano oraz przez cały dzień w celu wykonania testu, zrobienia zakupów spożywczych, pójścia do apteki, na pogrzeb lub wyprowadzenia zwierząt domowych.

Na razie nie opublikowano żadnych informacji dotyczącej turystów, zachowana zostaje również możliwość swobodnego wjazdu Polaków na terytorium Słowacji.

Tagi: koronawirus przepisy Słowacja Tatry Słowackie


Powiązane artykuły