16 wrz 2021

Lawina, Morskie Oko i kryminalna zagadka. Polecamy powieść „Wiatr”

Lawina, Morskie Oko i kryminalna zagadka. Polecamy powieść „Wiatr”

Majestatyczne, groźne Tatry. Niegościnne Zakopane na granicy zimy i wiosny. I zagadkowa śmierć pod tonami śniegu. Jeżeli lubicie powieści kryminalne, a już szczególnie takie, które przeniosą Was w Tatry i otoczą zakopiańskim klimatem, sięgnijcie po książkę „Wiatr” Igora Brejdyganta, która właśnie trafiła do księgarń w całej Polsce.

 

Przedwiośnie w Tatrach. Rozpędzający się halny odcina oddechy, zwala z nóg, mąci w głowach. Agnieszka i Piotr Markowscy, najbardziej znana zakopiańska para, wyruszają ze schroniska nad Morskim Okiem na Szpiglasową Przełęcz. Lawina, która schodzi spod grani Miedzianego aż za brzeg jeziora, miażdży metrową warstwę lodu tysiącami ton śniegu.

Wawrzyniec, który widział to zdarzenie na własne oczy, jest niemal pewny, że sekundy przed zejściem lawiny usłyszał huk, przypominający odgłos eksplozji… Szanse na odnalezienie dwójki wędrowców przy życiu maleją z każdą chwilą. Czy to, co się zdarzyło, to wyłącznie zrządzenie złego losu? Tajemnica wypadku Markowskich, która nie pozwala Wawrzyńcowi opuścić Podhala, zmusza go do konfrontacji z własną przeszłością. Niepokój, ale i namiętność nieustannie mieszają mu szyki i mylą tropy. Czy Wawrzyniec rozwiąże zagadkę swojego życia?

Nowe dzieło Igora Brejdyganta, uznanego autora powieści kryminalnych, pokazuje Zakopane oraz otaczające je góry w sposób daleki od turystycznych wyobrażeń: jako miejsca groźne, niegościnne, zawieszone nie tylko na granicy zimy i wiosny, lecz także na granicy życia i śmierci.

(poniżej fragment powieści)

„Zaczęło wiać chyba około północy. Trudno powiedzieć dokładnie, ale też nie ma to już w tej chwili większego znaczenia. Może o tyle tylko, że jeśli zaczęło o północy, a oni o tym wiedzieli, to rzeczywiście nie powinni byli iść. Rano śnieg był już zbyt ciężki. Tak czy inaczej, teraz duło już fest, a on razem z pierwszym toprowcem, który zjawił się na miejscu, stał zakopany w śniegu po kolana, z tyczką do przeszukiwania lawiniska, tuż nad krawędzią złowieszczo ciemnej toni Morskiego Oka”.

Surowa przyroda Tatr, góralski folklor i środowisko TOPRowców to zaledwie punkt wyjścia dla śniegiem i wiatrem osnutej, tajemniczej historii, w której mistrz kryminału brawurowo przekracza gatunkowe granice. Jeżeli zatem poszukujecie lektury, która z jednej strony przybliży Was do zimowych Tatr, a z drugiej strony wciągnie w zaskakującą intrygę, koniecznie sięgnijcie po „Wiatr”. Polecamy!

Powieść „Wiatr” zamówić można TUTAJ.

Tagi: książka Morskie Oko powieść


Powiązane artykuły