02 mar 2020

Koniec nocnych wędrówek po Tatrach

Koniec nocnych wędrówek po Tatrach

Od 1 marca obowiązuje zakaz poruszania się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego po zmroku.

 

Wyłącznie od świtu do zmierzchu można przebywać w TPN w okresie pomiędzy 1 marca a 30 listopada. Ma to związek z poszanowaniem praw zamieszkujących Tatry zwierząt, dla których noc jest często okresem żerowania i swobodnego przemieszczania się. W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu.

„W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), blisko 96% powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Biorąc pod uwagę duży ruch na szlakach (do TPN wchodzi ok. 3 mln turystów rocznie), sytuacja zwierząt nie jest komfortowa. Ograniczenie poruszania się nocą obowiązuje od 1 marca do 30 listopada i ma im umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy nad ranem.

Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą.” – czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

fot. Michał Kasperczyk

Tagi: noc przepisy przyroda Tatrzański Park Narodowy TPN


Powiązane artykuły