11 paź 2017

Kolejna kobieta zostanie ratownikiem TOPR!

Kolejna kobieta zostanie ratownikiem TOPR!

W szeregi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wstąpi niebawem kolejna kobieta.

 

Katarzyna Turzańska pochodzi z Krakowa, jednak z górami związana jest od dziecka. Najpierw poprzez wycieczki rodzinne, później coraz mocniejsze angażowanie się w działalność górską. Największym „konikiem” Kasi stało się penetrowanie jaskiń i nurkowanie jaskiniowe. Od ośmiu lat mieszka już w Zakopanem, gdzie na co dzień pracuje jako anestezjolog w szpitalu powiatowym przy ul. Kamieniec. To tutaj znajduje się baza śmigłowca TOPR.

Podpatrywanie pracy ratowników coraz bardziej wykształcało chęć niesienia pomocy w górach. Wstąpienie w szeregi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to jednak niełatwa sprawa. Kandydat na ratownika musi m.in. przedłożyć wykaz działalności górskiej, zaliczyć test sprawnościowo-kondycyjny, jak również zdać wymagający egzamin, składający się z części teoretycznej (znajomość topografii Tatr i terenów przygranicznych, historii i Statutu TOPR) i praktycznej (umiejętność jazdy na nartach, znajomość zasad asekuracji i autoratownictwa podczas wspinaczki skalnej), dodatkowo przejść rozmowę kwalifikacyjną. Katarzyna Turzańska spełniła wszystkie te wymagania, zaliczyła egzamin i już wkrótce dołączy do grona ratowników TOPR. Nowi ratownicy złożą uroczyste ślubowanie pod koniec października.

Kobiety w TOPR od zawsze stanowią zdecydowaną mniejszość. W 2013 roku pierwszą od 30 lat przedstawicielką płci pięknej w Pogotowiu została Ewelina Zwijacz-Kozica. Teraz dołączy do niej Katarzyna Turzańska, która niedawno zdała również egzaminy na przewodnika tatrzańskiego.

Gratulujemy!

Źródło: www.gazetakrakowska.pl

fot. Anna Onuszczuk, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR

Tagi: egzamin Katarzyna Turzańska kobieta kobiety ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły