24 lip 2019

Jelenia znad Morskiego Oka trzeba odstraszać gumowymi kulami. Nie dokarmiajcie zwierząt!

Jelenia znad Morskiego Oka trzeba odstraszać gumowymi kulami. Nie dokarmiajcie zwierząt!

Tatrzański Park Narodowy po raz kolejny apeluje o niedokarmianie dzikich zwierząt na terenie Tatr.

 

„Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.” – informują pracownicy TPN.

Doskonałym przykładem jest jeleń znad Morskiego Oka, który stał się maskotką turystów. W wyniku otrzymywania z ich rąk pożywienia, stał się zbyt ufny i bardzo chętnie zbliża się do ludzi.

„Jeleń jest przez nas monitorowany i odstraszany gumowymi kulami. Mimo że ten zabieg może wydać się brutalny, jest skutecznym sposobem na wywołanie lęku przed człowiekiem i powrót do naturalnych zachowań. Niestety, nasze działania idą na marne, ponieważ nadal jest dokarmiany przez turystów. (…) Takim zachowaniem turyści wyrządzają krzywdę temu zwierzęciu i sami ryzykują – to przecież dzikie zwierzę, może się przestraszyć i zaatakować lub nieumyślnie zranić. Istnieje również niebezpieczeństwo przenoszenia chorób i pasożytów.” – czytamy na profilu TPN na Facebooku.

Tagi: apel jeleń Morskie Oko przyroda Tatrzański Park Narodowy TPN turyści


Powiązane artykuły