24 Lip 2019

Jelenia znad Morskiego Oka trzeba odstraszać gumowymi kulami. Nie dokarmiajcie zwierząt!

Tatrzański Park Narodowy po raz kolejny apeluje o niedokarmianie dzikich zwierząt na terenie Tatr.

 

„Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.” – informują pracownicy TPN.

Doskonałym przykładem jest jeleń znad Morskiego Oka, który stał się maskotką turystów. W wyniku otrzymywania z ich rąk pożywienia, stał się zbyt ufny i bardzo chętnie zbliża się do ludzi.

„Jeleń jest przez nas monitorowany i odstraszany gumowymi kulami. Mimo że ten zabieg może wydać się brutalny, jest skutecznym sposobem na wywołanie lęku przed człowiekiem i powrót do naturalnych zachowań. Niestety, nasze działania idą na marne, ponieważ nadal jest dokarmiany przez turystów. (…) Takim zachowaniem turyści wyrządzają krzywdę temu zwierzęciu i sami ryzykują – to przecież dzikie zwierzę, może się przestraszyć i zaatakować lub nieumyślnie zranić. Istnieje również niebezpieczeństwo przenoszenia chorób i pasożytów.” – czytamy na profilu TPN na Facebooku.

Tagi: apel jeleń Morskie Oko przyroda Tatrzański Park Narodowy TPN turyści


Powiązane artykuły