06 sie 2020

Festiwal Moc Gór – już pod koniec sierpnia w Zakopanem!

Festiwal Moc Gór – już pod koniec sierpnia w Zakopanem!

Tegoroczna edycja Festiwalu Moc Gór (dotychczas Spotkania z Filmem Górskim) już w 27-30 sierpnia w Zakopanem! Znamy również lokalizację. Festiwal odbędzie się w wyjątkowym miejscu, jakim jest Nosalowy Dwór Resort & Spa Zakopane. Obiekt dysponuje największą na Podhalu salą konferencyjną. Do dyspozycji organizatorów udostępniono aż 1250 m2, które w obliczu reżimu sanitarnego związanego pandemią Covid-19, pozwolą na swobodne i bezpieczne przeprowadzenie wydarzenia.

 

Ze względu na panujące obostrzenia, liczba miejsc jest ograniczona. Bilety można wciąż zakupić kupić na stronie organizatora -www.mocgor.pl.

Motywami przewodnimi tegorocznej edycji będą dwie rocznice – 35 lat od pierwszego zimowego wejścia na Cho Oyu oraz 40 lat od pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Moc Gór to niezmiennie Festiwal Filmów Górskich, który wyrósł z piętnastoletniej tradycji Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Nowa odsłona i oprawa festiwalu są kolejnym etapem rozwoju imprezy. Tegoroczny festiwal będzie pierwszym tego typu, dużym górskim wydarzeniem od czasu zmniejszenia obostrzeń wprowadzonych wcześniej w wyniku pandemii(regulamin bezpiecznego postępowania znajduje się na stronie organizatora).

W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy. W ramach tegorocznego konkursu, w trakcie festiwalu Moc Gór w Zakopanem, pokazanych zostanie 29 filmów z całego świata. Dzięki temu, widzowie zobaczązróżnicowane produkcje dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, które łączy tematyka górska. Pokazy filmów będą odbywać się na miejscu oraz w Internecie.

W 2020 roku mija okrągłe 40 lat od zimowego zdobycia Mount Everestu przez polską wyprawę, której kierownikiem był Andrzej Zawada. Właśnie 17 lutego 1980roku na szczycie najwyższej góry świata stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.

5 lat później odbyła się kolejna wyprawa pod kierownictwem ojca polskiego himalaizmu zimowego. 12 lutego 1985 roku na szczycie ChoOyu stanęli Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. Trzy dni po nich, tą samą drogą na szczytweszli Jerzy Kukuczka i Zygmunt Heinrich.

Nie zabraknie również corocznych szkoleń, bo czym byłby znany zakopiański festiwal bez działań w ramach Akademii Górskiej. Wspinanie na Mnicha, wspinanie w skałach, poruszanie się w terenie eksponowanym i ABC z zakresuvia ferrat, to tematy warsztatów w ramach programu akademii, która odbędzie się w dniach 29-30 sierpnia w rejonie Mnicha, w Dolinie Lejowej i w Tatrzańskiej Kotlinie. Warsztaty prowadzone będą przez wykwalifikowanych specjalistów, mianowicie Międzynarodowych Przewodników Wysokogórskich IVBV. Pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Więcej szczegółów na: www.akademia-gorska.pl

Po raz trzeci przyznana zostanie wyjątkowa Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki.Powołano ją w roku 2018 z inicjatywy czasopisma „Taternik”. Jest to nagroda środowiskowa za najwybitniejsze osiągnięcia górskie we wszystkich górskich aktywnościach.

Na stronie organizatora wydarzenia pojawił się już zarys programu, którego szczegóły zostaną udostępnione już niebawem. W sprzedaży są dostępne także karnety na festiwal w cenie 99 zł.

Warto uważnie zapoznać się z regulaminem wydarzenia: http://www.mocgor.pl/regulamin/
Karnety: https://tiny.pl/7ft29
Szczegóły na: http://www.mocgor.pl

Tagi: festiwal impreza Moc Gór Festiwal Zakopane


Powiązane artykuły