13 sie 2020

25. edycja Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju – w duchu zasad bezpieczeństwa oraz z wersją online

25. edycja Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju  – w duchu zasad bezpieczeństwa oraz z wersją online

Jubileuszowa edycja najważniejszej górskiej imprezy w Polsce i jednej z najważniejszych w Europie – Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady – odbędzie się tradycyjnie we wrześniu w Lądku-Zdroju. Tym razem wydarzenie potrwa jednak nie cztery, ale aż 10 dni, w trakcie których nie zabraknie wrażeń, emocji i pięknych wspomnień. W tym roku wprowadzone zostaną także specjalne zasady dotyczące bezpieczeństwa, po raz pierwszy festiwal doczeka się także wersji ONLINE.

 

Tegoroczna edycja, mimo trudniejszych niż zwykle warunków organizacyjnych, będzie pod wieloma względami wyjątkowa. Rekordowa liczba filmowych premier, rekordowa liczba festiwalowych dni oraz towarzyszących festiwalowi warsztatów. Do tego przeszło kilkadziesiąt znakomitych pozycji w Festiwalu Górskiej Literatury oraz – oczywiście – rozdanie górskich Oscarów. Wszystko to dziać się będzie w Lądku-Zdroju w dniach od 11 do 20 września w trakcie jubileuszowej, 25. edycji Festiwalu. Sprzedaż karnetów ruszyła, dopracowywane są kolejne szczegóły programu.

„Mimo wyzwań, jakie niesie za sobą rzeczywistość, podjęliśmy decyzję, że i w tym roku Festiwal się odbędzie. Nie wyobrażaliśmy sobie zresztą, że mogłoby być inaczej” – mówi Maciej Sokołowski, dyrektor generalny Festiwalu Górskiego. – “Lądek”, jak potocznie mówi się o naszym wydarzeniu, jest jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu już nie tylko ludzi gór, ale także pasjonatów szeroko rozumianej turystyki, sportów ekstremalnych, coraz częściej pojawia się on też w dyskusjach i rozmowach środowiska stricte filmowego i literackiego. Dlatego też 11 września uroczyście otworzymy jubileuszową edycję Festiwalu Górskiego. W kolejnych dniach będzie tak, jak u Hitchcocka – dodaje Maciej Sokołowski.

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Ponieważ festiwal odbywać się będzie w dobie wciąż panującej koronawirusowej pandemii, wprowadzonych zostanie kilka kluczowych zasad i zmian, których celem jest zapewnie bezpieczeństwa wszystkich uczestnikom, gościom oraz samym organizatorom.

1. W tym roku wydarzenia nie będą odbywać się w dużym namiocie, który w ogóle nie zostanie postawiony. Główną areną festiwalu będzie lądecki amfiteatr, który w dużej części zostanie zadaszony. Nie zostaną jednak zamontowane boczne ściany, aby swobodnie mogło wokół niego cyrkulować powietrze. W amfiteatrze zostaną wyznaczone miejsca do siedzenia. Domyślnie zajmować będzie można co drugie, chyba że jesteśmy z dzieckiem lub partnerem, z którym wspólnie zamieszkujemy. Jeżeli w odległości 1,5 metra nie będzie nikogo – będzie można zdjąć maseczkę.

2. W tym roku zabraknie niestety wieczornych wydarzeń towarzyszących (dyskotek).

3. Mniejsze sale, w których odbywać się będą projekcje, również będą mogły być wypełnione jednie w 50%. Dodatkowo pomieszczenia te będą wietrzone i dezynfekowane w trakcie przynajmniej godzinnych (lub dłuższych) przerw.

4. Główny teren festiwalu – plac przed Kinoteatrem – zostanie wygrodzony i udostępniony wyłącznie dla widzów festiwalu. Przed wejściem obsługa będzie dezynfekować ręce widzom wirusobójczym środkiem.

5. Dzięki firmie thermostand.pl w trakcie festiwalu będzie działał specjalny system, który przed wejściem na teren imprezy wykryje osoby z podwyższoną temperaturą. Niestety nie będą mogły wtedy wejść na teren wydarzenia.

6. Wszystkim uczestnikom wydarzenia rekomenduje się zainstalowanie na smartfonach aplikacji ProteGO Safe, która pozwoli zbada
, czy nasz telefon był w pobliżu telefonu zarażonego właściciela (jeśli taka sytuacja będzie miała rzecz jasna miejsce).

7. Przy wymianie zakupionych karnetów na opaski zbierane będą dane kontaktowe i osobowe, aby szybko reagować na ewentualne sytuacje kryzysowe. Zebrane dane zostaną trwale usunięte po 3 tygodniach od zakończenia festiwalu.

8. Na terenie wszystkich obiektów festiwalu służby będą regularnie dezynfekować tak zwane powierzchnie dotykowe (poręcze, klamki, krzesełka, toalety) specjalnym środkiem wirusobójczym.

 

Festiwal górski ONLINE

Po raz pierwszy w historii tegorocznej edycji festiwalu towarzyszyć będzie również wersja ONLINE. Wszelkie szczegóły zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu, już dziś możemy jednak powiedzieć, że na specjalnej platformie zobaczyć będzie można około 20 filmów i 30 spotkań!

 

Złote Czekany 2020

Po raz kolejny właśnie w trakcie Festiwalu w Lądku-Zdroju zostaną wręczone najważniejsze na świecie górskie nagrody – Złote Czekany – za wybitne osiągnięcia oraz za całokształt dokonań. O tym, kto będzie laureatem prestiżowej nagrody w poszczególnych kategoriach zdecyduje kapituła, w skład której wchodzą wybitne postaci himalaizmu i środowiska wspinaczkowego. Jej skład ogłoszony zostanie niebawem, laureatów nagród poznamy w sobotę, 19 września. Już dziś wiemy jednak komu przypadnie Złoty Czekan za całokształt górskiej i wspinaczkowej działalności. Odbierze go w trakcie uroczystej gali wybitna francuska alpinistka i wspinaczka – Catherine Destivelle!

 

Najdłuższa edycja w historii

Aż 10 dni wypełnionych po brzegi warsztatami, spotkaniami, prelekcjami, pokazami, wyprawami, filmami, rozmowami. Program został opracowany w taki sposób, by w obecnej sytuacji pasjonaci gór mogli zaplanować dłuższy urlop w Lądku-Zdroju, spędzając przy tym aktywnie każdy dzień. Tegoroczna edycja będzie też najbardziej plenerową w historii, wszystko po to, by jak najdłużej, jak najczęściej i jak najmocniej oddychać powietrzem w kultowym uzdrowisku, o którym pisała sama Agnieszka Osiecka: “Pojedźmy, kochanie, do Lądku, zacznijmy od początku…”

 

Benefis Krzysztofa Wielickiego

Festiwal Górski to także okazja do podziękowań i rozmów z czołowymi i szczególnie zasłużonymi postaciami polskiego himalaizmu. Jubileuszowa edycja wzbogacona będzie zatem wydarzeniem, w którym główną rolę odegra przyjaciel Festiwalu – Krzysztof Wielicki. Zdobywca Korony Himalajów i Karakorum w ubiegłym roku otrzymał Złotego Czekana za całokształt osiągnięć, zaś w tym roku wraz z nim świętować będziemy trzy rocznice – 50 lat wspinania, 40 od zimowego rekordu na Evereście oraz 70 urodziny. Już teraz zapraszamy na benefis Krzysztofa Wielickiego pod hasłem “50/70 i jeszcze 40!”.

 

Rekordowa liczba premier filmowych

Program filmowy tegorocznego Festiwalu wypełni blisko 30 tytułów konkursowych, z czego ponad połowa to premiery. W konkursie biorą udział obrazy twórców z całego świata, a listę poznamy w pierwszej połowie sierpnia. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z autorami i bohaterami. Do tego retrospektywy filmowe, m.in. Krzysztofa Zanussiego czy Mirosława Dembińskiego.

 

Festiwal Literatury Górskiej

Już po raz 8. organizujemy Konkurs na Książkę Górską Roku. To również literacka uczta – aż 49 zgłoszonych książek, zacne jury i goście, a wśród nich Andrzej Stasiuk, Monika Sznajderman, Filip Springer, Michał Nogaś, prof. Jacek Kolbuszewski i prof. Ewa Grzęda. Do tego czytanie na trawie, spotkania, prelekcje, warsztaty i Gala Książki Górskiej.

 

Warsztaty, górskie wyrypy i biegi

Festiwal to również ponad 60 wydarzeń outdoorowych z historyczną bazą wysokogórską z czasów złotej ery himalaizmu polskiego i repliką jelcza, którym kiedyś himalaiści wyruszali na wyprawy. Do tego mnóstwo szkoleń wspinaczkowych, rowerowych, medycznych, turystycznych, górskich, literackich, jaskiniowych zawody biegowe, wycieczki z gwiazdami himalaizmu i poranna joga.

 

Dla najmłodszych

To festiwal rodzinny, więc nie może zabraknąć tradycyjnych Warsztatów Młodego Podróżnika.

 

Specjalny punkt programu – upamiętnienie patrona festiwalu, Andrzeja Zawady

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. W tym roku mija 40 lat od pierwszego zdobycia zimą najwyższej góry świata, czego wspólnie z Leszkiem Cichym dokonał obchodzący również w tym roku swój jubileusz, Krzysztof Wielicki.

Jednak w tym roku mija także 20 lat od śmierci kierownika tej wyprawy i patrona festiwalu, wybitnej postaci światowego himalaizmu, prekursora jego zimowej odmiany i pierwszego lodowego wojownika, Andrzeja Zawady. Właśnie dlatego chcemy w szczególny sposób uhonorować jego postać, odsłaniając uroczyście pomnik, który stanie w centralnym miejscu Lądka-Zdroju.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju odbędzie się w dniach od 11 do 20 września. Ramowy program wydarzenia jest już dostępny na stronie Festiwalu, rozpoczęła się także sprzedaż karnetów.

Tagi: festiwal impreza Lądek Zdrój wydarzenia


Powiązane artykuły