11 mar 2021

Drożeje parking na Palenicy Białczańskiej. Najwięcej zapłacą kierowcy bez rezerwacji online

Drożeje parking na Palenicy Białczańskiej. Najwięcej zapłacą kierowcy bez rezerwacji online

Po podwyżkach cen biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, przygotować się należy również na większe koszty związane z parkowaniem.

 

Przypomnijmy, od 1 marca wzrosły ceny biletów do TPN: jednodniowy normalny kosztuje 7 zł (wcześniej 6 zł), ulgowy 3,50 zł (wcześniej 3 zł). Jak informuje Gazeta Krakowska, podwyżki czekają turystów również na najpopularniejszym tatrzańskim parkingu na Palenicy Białczańskiej. To tu rozpoczynają się szlaki do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Aktualnie za pozostawienie samochodu na jeden dzień zapłacić musimy 30 zł. Od kwietnia cena ta wyniesie 35 zł przy wcześniejszej rezerwacji miejsca przez internet, natomiast bez tej rezerwacji wzrośnie do 50 zł. Należy przy tym pamiętać, że zakup biletu na miejscu możliwy jest tylko w przypadku kiedy cały parking nie zostanie wyprzedany online (w sezonie letnim pełne obłożenie jest na porządku dziennym).

Podwyżka cen dotyczyć będzie zarówno parkingu na Palenicy Białczańskiej, jak i na Łysej Polanie. Znajduje się na nich łącznie ponad 1000 miejsc parkingowych. „Zależało nam, żeby zróżnicować stawki i zachęcić ludzi do wcześniejszego kupowania miejsca przez internet. Ubiegły rok pokazał bowiem, że sprzedaż przez internet porządkuje ruch samochodowy w tym miejscu. Ludzie widząc na stronie internetowej, że na drugi dzień nie ma już miejsca na parkingach, nie jadą na siłę na Palenicę Białczańską, tylko wybierają inny cel wycieczki. W ten sposób zmniejszyły się korki na drodze dojazdowej do Morskiego Oka” – mówi w rozmowie z Gazetą Krakowską Wojciech Stankiewicz z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tagi: Łysa Polana Morskie Oko Palenica Białczańska parking TPN transport


Powiązane artykuły