15 wrz 2015

Dni w górach coraz krótsze, zabierajcie latarki!

Dni w górach coraz krótsze, zabierajcie latarki!

Tatrzańscy ratownicy raz po raz sprowadzać muszą turystów, których zaskoczył w górach zmrok.

 

Tylko w ciągu dwóch dni po słowackiej stronie Tatr mieliśmy dwie tego typu sytuacje. Jak informuje na swojej stronie Horska Zachranna Sluzba (słowacki odpowiednik TOPR), najpierw w niedzielę wieczorem o pomoc poprosili turyści z Bratysławy, których ciemności zastały podczas schodzenia ze Sławkowskiego Szczytu. W ich kierunku ruszyła grupa ratowników, akcja sprowadzania, a następnie zwożenia grupy na dół samochodem terenowym zakończyła się o 3 w nocy.

Nie minęły 24 godziny, a do centrali spłynęło kolejne identyczne wezwanie. Parę turystów zmrok zaskoczył w rejonie Bystrej, najwyższego szczytu Tatr Zachodnich. Nic im nie było, ale bez dodatkowego źródła światła bali się o bezpieczny powrót. Nieszczęśni wędrowcy zostali sprowadzeni do doliny, a później przetransportowani samochodem do miejsca zakwaterowania.

Ratownicy przypominają, że wraz z nadejściem jesieni dni są coraz krótsze. Obecnie słońce zachodzi ok. godziny 19. Warto zatem rozpocząć wycieczkę jak najwcześniej i koniecznie zabrać ze sobą czołówki.

Źródło: www.hzs.sk, fot. Karol Grabski, www.karolgrabski.pl

Tagi: apel bezpieczeństwo HZS noc ratownictwo Tatry Słowackie zmrok


Powiązane artykuły