25 sie 2014

DEKALOG TURYSTY GÓRSKIEGO – o czym warto pamiętać

DEKALOG TURYSTY GÓRSKIEGO – o czym warto pamiętać

Kilka zasad, których każdy chodzący po górach turysta powinien przestrzegać.

 

Turystyka górska już dawno przestała być domeną wybranych, przybierając niebezpieczną formę masowości. Jeżdżenie w góry, szczególnie Tatry, stało się po prostu modne. Dziś każdy chce wejść na Rysy i zdobyć Orlą Perć, najlepiej już podczas pierwszej wizyty. Najciekawiej w klapkach, koniecznie przy nadchodzącej burzy. Media coraz częściej trąbią o idiotach na szlakach, a TOPRowcy coraz częściej muszą ratować im tyłek. I co? I nic. Rok w rok to samo. Żadnych wniosków, refleksji, zmian.

Nie wiadomo jak trafić do niektórych turystów, ale trzeba próbować – do skutku. Bo będzie jeszcze gorzej. Dlatego powstał poniższy dekalog. Kilka prostych zasad, których po prostu warto przestrzegać, by chodzeniem po górach cieszyć się jak najdłużej. Oto one:

 

1. Przygotuj się do wycieczki.
Poznaj przebieg szlaku, obejrzyj trudniejsze miejsca (filmy, zdjęcia), oblicz długość przejścia – uwzględnij zapas czasowy na wypadek nagłego zmęczenia, pogorszenia warunków pogodowych, odniesionych kontuzji
      
2. Sprawdzaj pogodę, obserwuj warunki.
Przed rozpoczęciem wycieczki sprawdź prognozy pogody w kilku źródłach. Do nich, a także własnych możliwości, dostosuj trasę wycieczki. W jej trakcie obserwuj warunki pogodowe – w górach mogą zmienić się bardzo szybko! W czasie deszczu szlaki są śliskie i bardzo niebezpieczne. Gdy zobaczysz/usłyszysz zbliżającą się burzę, zawróć. Nie licz, że „przejdzie bokiem”, a piorun nie uderzy w Twoje otoczenie. Owszem, może uderzyć i Cię zabić.
 
3. Zadbaj o obuwie i ubiór.
Właściwe obuwie górskie pozwoli zmniejszyć ryzyko poślizgnięć na skałach, co w niektórych przypadkach może uratować Ci życie. Nawet w pogodne dni miej w plecaku ciepłe okrycie i kurtkę przeciwdeszczową, warto posiadać także folię termiczną. W przypadku nagłego załamania pogody lub wypadku skutkującego koniecznością spędzenia nocy w górach (zabierz latarkę!), uchronią Twój organizm przed wychłodzeniem.
 
4. Miej ze sobą naładowany telefon komórkowy z wprowadzonym numerem ratunkowym.
W razie wypadku szybkie wezwanie pomocy może decydować o zdrowiu i życiu. Przed wycieczką sprawdź, czy bateria w Twoim telefonie jest naładowana. Wprowadź do niego także numer ratunkowy w górach: 601 100 300
 
5. Poinformuj kogoś, gdzie idziesz.
Może zdarzyć się, że sam nie będziesz w stanie wezwać pomocy (np. z powodu braku zasięgu czy utraty przytomności). Dlatego zawsze informuj kogoś o swoich planach, trasie wycieczki, przewidywanej godzinie powrotu. Jeśli wyruszasz ze schroniska, zostaw wiadomość obsłudze. Koniecznie pamiętaj o zaktualizowaniu tych informacji w przypadku nagłej zmiany planów.
 
6. Stopniuj trudność pokonywanych tras.
Jadąc w Tatry po raz pierwszy, nie idź na Orlą Perć, Rysy czy Świnicę. Zacznij od łatwiejszych szlaków, z czasem przechodząc do średnio trudnych. Naucz się poruszać w terenie skalnym, sprawdź odporność na ekspozycję terenu. Pamiętaj, że lepiej nie iść na Orlą Perć nigdy, niż iść na nią pierwszy i ostatni raz.
 
7. Nie śmieć.
Szanuj miejsce, w którym przebywasz. Nawet jeśli nie jesteś zakochany w górach, miej na uwadze potrzeby ich chronienia. Pozostawiane w obrębie szlaków śmieci nie tylko psują krajobraz, lecz przede wszystkim zagrażają dzikim zwierzętom.
 
8. Nie wstydź się zawrócić. 
Zaczął padać mocny deszcz lub śnieg? Nadchodzi burza? Zapada wieczór? Każda z tych sytuacji powinna być jasnym sygnałem do odwrotu. Większą odwagą jest nie zdobycie szczytu, lecz umiejętność rezygnacji z niego. Góry będą stały tak jak stoją – lepiej mieć szansę zobaczenia ich jeszcze raz.
 
9. Nie zbaczaj ze szlaku.
Jest on poprowadzony z uwzględnieniem względów bezpieczeństwa. Próby skrócenia bądź pozornego ułatwienia sobie drogi często mają tragiczne skutki.
 
10. Nie bój się wysiłku. 
Chodzenie po górach wiąże się z wieloma wyrzeczeniami – rezygnacja z wygody, walka z własnymi słabościami, fizyczne zmęczenie. W tym tkwi jednak cały smak turystyki górskiej. Kolejki i bryczki zostaw więc tym, którzy zmuszeni są z nich korzystać, a sam rusz cztery litery – wyjdzie ci na zdrowie 🙂
 
 
Niby dekalog z samej nazwy ograniczony jest do 10 punktów, jednak jeśli macie propozycje kolejnych – piszcie w komentarzach!
 

Tagi: bezpieczeństwo dekalog góry Tatry turystyka zasady


Powiązane artykuły