05 sie 2014

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy

Położony u stóp Kościelca i Orlej Perci Czarny Staw Gąsienicowy jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów tatrzańskich jezior.

 

Powierzchnia stawu wynosi blisko 18 ha, co czyni go największym z tzw. Stawów Gąsienicowych – jezior znajdujących się w obu częściach Doliny Gąsienicowej (Czarnej i Zielonej). Czarny Staw Gąsienicowy jest ponadto czwartym co do głębokości (51 m) jezior w Tatrach. Już w początkowym okresie rozwoju turystyki w Tatrach wzbudzał zainteresowanie i zachwyt odwiedzających, w tym malarzy i poetów. Z pewnością miało to związek z malowniczym położeniem stawu. Znad jego brzegów wspaniale prezentują się Kościelec, Żółta Turnia oraz grań Orlej Perci od Małego Koziego Wierchu po Granaty.

Nazwa Czarnego Stawu Gąsienicowego nawiązuje do ciemnego odcienia wody, na który wpływa cień rzucany przez pobliskie szczyty. Wypływający z jeziora Czarny Potok Gąsienicowy opada skalnym progiem ku północy. Pierwotnie zbiornik zamieszkiwany był tylko przez bezkręgowce, zaś w 1881 r. został ono sztucznie zarybiony.

Po dziś dzień Czarny Staw Gąsienicowy jest cieszy się olbrzymią popularnością wśród turystów. Jest on łatwo dostępny niebieskim szlakiem z Hali Gąsienicowej (30 min). Po drodze, po lewej stronie dostrzec można kamienny pomnik Mieczysława Karłowicza, upamiętniający jego śmierć w lawinie na zboczach Małego Kościelca w 1909 r.

Czarny Staw Gąsienicowy stanowi często stanowi punkt pośredni na trasie w wyższe partie Tatr. Znad jego brzegów wycieczkę kontynuować można na przełęcz Karb pod Kościelcem (40 min), Zawrat (1 h 50 min), Kozią Przełęcz (1 h 15 min), Żleb Kulczyńskiego (2 h), Zadni Granat (2 h) lub Skrajny Granat (2 h). W większości wymagają one jednak pewnego doświadczenia i umiejętności.

 

Czarny Staw Gąsienicowy, w tle Kozi Wierch

 

Czy wiesz że…

Na położonej w północno-wschodniej części jeziora wysepce planowano na początku XIX w. zbudowanie mauzoleum Juliusza Słowackiego. Na szczęście realizacja pomysłu nie doszła do skutku ze względu na protesty działaczy ochrony przyrody.

 

Tagi: Czarny Staw Gąsienicowy jezioro Kościelec Orla Perć staw Tatry


Powiązane artykuły