25 gru 2014

Coraz zimniej w Tatrach, odczuwalna temperatura na Rysach -30°C!

Coraz zimniej w Tatrach, odczuwalna temperatura na Rysach -30°C!

Najbliższe dni przyniosą znaczne spadki temperatury w górach, w sobotę można spodziewać się także więcej słońca. Czyżby początek pięknej tatrzańskiej zimy?

 

W pierwszy dzień świąt pogoda nie rozpieszczała turystów wypoczywających w Tatrach. Było pochmurno, wietrznie, przelotnie padał również deszcz ze śniegiem. Według prognoz lekkich opadów śniegu spodziewać się można także jutro. Temperatura powietrza na Kasprowym Wierchu wyniesie ok. -15°C, lecz silny wiatr potęgował będzie uczucie zimna.

Bardzo pogodnie zapowiada się sobota. Nad Tatrami wreszcie na dłużej zaświeci słońce, osłabną także podmuchy wiatru. Nadal będzie mroźno, jednak apogeum ujemnych temperatur nadejdzie w niedzielę. Na Kasprowym Wierchu odczuwalna wyniesie -27, a na szczycie Rysów nawet -31 stopni. Znów będzie bardzo mocno wiało!

Wydaje się, że po iście „wiosennym” początku zimy wszystko powoli wraca do normy. TOPR zmniejszył wprawdzie stopień zagrożenia lawinowego do „jedynki”, jednak po opadach świeżego śniegu wkrótce przywrócona może zostać „dwójka”. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. „W partiach reglowych szlaki  w wielu miejscach są mocno oblodzone i śliskie, a miejscami błotniste. Po ostatnim wietrze na szlakach mogą leżeć połamane gałęzie i powalone,  pojedyncze drzewa, które będą sukcesywnie usuwane. W górach wieje silny wiatr i w wielu miejscach  potworzyły się duże zaspy.  Szlaki są nieprzetarte, a przebieg szlaku często jest niewidoczny, co utrudnia orientację w terenie. Przecieranie szlaków wydłuża i utrudnia wędrówkę. W miejscach wywianych występują oblodzenia” – czytamy w dzisiejszym komunikacie turystycznym.

Przypominamy również, że warstwa lodu pokrywająca tatrzańskie jeziora jest wciąż zbyt cienka, by bezpiecznie po niej chodzić. Próby spacerowania po zamarzniętej tafli mogą się skończyć groźnym w skutkach wpadnięciem do wody.

Prognoza pogody dla szczytu Rysów (2499 m n.p.m.):

Źródło: www.mountain-forecast.com

Tagi: bezpieczeństwo pogoda Tatry temperatura warunki zima


Powiązane artykuły