18 wrz 2014

Charytatywnie na Mnicha. Weź udział w konkursie i wygraj wejście!

Charytatywnie na Mnicha. Weź udział w konkursie i wygraj wejście!

11 października drużyny Fundacji Radia Zet i Tatrzańskiego Parku Narodowego wejdą na Mnicha. Celem akcji jest zbiórka na ważne społecznie i przyrodniczo przedsięwzięcia realizowane przez obie organizacje.

 

Wszystko w ramach charytatywnego projektu ECCO HighWalk Tatry organizowanego przez producenta obuwia, firmę ECCO. Trwa konkurs „Wejdź na Mnicha”, w którym wygrać można wejście na jeden z najbardziej znanych tatrzańskich szczytów w towarzystwie polskich himalaistów, podróżników, licencjonowanych przewodników wysokogórskich oraz ambasadorów projektu. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie materiału, w którym zawarta zostanie odpowiedź na pytanie „Dlaczego to ja mam wziąć udział w Wyprawie na Mnicha”.

Konkurs organizowany jest za pomocą aplikacji na Facebooku dostępnej TUTAJ

Zwycięzcy konkursu będą mieli możliwość przyłączenia do jednej z dwóch drużyn: Fundacji Radia Zet lub Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wsparcia obu drużynom udzieli Biuro Przewodników Wysokogórskich.

 

DRUŻYNA 1: FUNDACJA RADIA ZET

 

 

Drużyna Fundacji Radia ZET wspina się dla dzieci z wadami serca. Nasi podopieczni wraz z rodzicami codziennie pokonują przeciwności, codziennie zdobywają swoje małe i większe szczyty. Tak jak mama 3-letniej Kingi, dla której szczytem szczęścia było to, że jej malutka córeczka wreszcie ma siłę jeść. Wcześniej Kinga była tak słaba, że… nie miała siły ssać. Anna i Mariusz, rodzice Kingi: „Nasza córeczka jest dzielną, małą dziewczynką, która już tak wiele przeszła. w swoim krótkim życiu miała trzy operacje na otwartym sercu i szereg innych badań i zabiegów wymagających narkozy. Dzięki Państwu już dwa razy dostała olbrzymią szansę na normalne, spędzone w gronie rodzinnym życie. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby Jej zabraknąć.” Dwie operacje serca Kingi sfinansowała Fundacja Radia ZET. Już niebawem Kinga przejdzie kolejny zabieg, oby już ostatni! Takich historii znamy wiele, znamy wiele szczęśliwych zakończeń. Mimo, że większość podopiecznych Fundacji Radia ZET to dzieci z bardzo ciężkimi wadami serca, np. brak jednej z komór (HLHS, HRHS).

 

AMBASADORZY AKCJI:

 

Szymon Majewski – harcerz, meteopata, złota rączka, koneser rodziny, kiedyś bramkarz, ostatnio pięściarz amator. Lubi małe wioski, dziwne graffiti, murale i stare przystanki  autobusowe. Słucha zespołu Placebo. Od początku do pewnego momentu w Radiu ZET. Od pewnego momentu znowu w Zetce. Ma w Och-Teatrze monolog o małżeństwie, bo na tym się zna. „Lubię pomagać, bo czuję się naprawdę potrzebny. Jeśli możesz coś zrobić dla innych – robisz coś dla siebie. Jeśli czujesz w sobie trochę siły – obdziel nią tych, którzy jej nie mają. Do drużyny Fundacji Radia ZET warto się przyłączyć, bo ktoś musi wnieść Szymona na Mnicha. A poważnie, bo to wspinaczka nie tylko po samą radość bycia na górze. Idąc, wspólnie pomożemy dzieciakom z wadami serca. Na jeden dzień stworzymy wspaniałą drużynę. Obiecuję tyle śmiechu w górach, na ile pozwoli dyrektor parku i…niedźwiedzie!”

 
 
Beata Pawlikowska – pisarka, podróżniczka, znana z samotnych wypraw do najdzikszych zakątków świata i audycji „Świat według Blondynki”, którą prowadzi w każdą niedzielę w Radiu ZET. „Chcę pomóc! Bo lubię pomagać! Kiedy człowiek robi coś dobrego dla innych, sam rośnie w siłę. Wspieram Fundację Radia ZET, bo widziałam na własne oczy jak dużo wspaniałych rzeczy zrobiła dla dzieci z wadami serca! Weszłam na sześciotysięcznik w Himalajach i pięciotysięcznik w Andach. Wcześniej myślałam, że lubię tylko gorący i wilgotny klimat dżungli amazońskiej, ale w górach odkryłam zupełnie nowy świat – krystalicznie czystego powietrza, zmniejszonej ilości tlenu, bliskości nieba i niezwykłej radości, jaka z tego wszystkiego wypływała. Mam nadzieję, że po Himalajach i Andach uda mi się wejść na Mnicha, tym bardziej, że nigdy wcześniej nie wspinałam się w Tatrach. Wierzę, że razem z całą drużyną Fundacji zdobędziemy szczyt i pomożemy dzieciom!”
 
 
 
 
 
DRUŻYNA 2: TATRZAŃSKI PARK NARODOWY
 
 
Tatry to jeden z najczęściej odwiedzanych rejonów Polski. Bramy Tatrzańskiego Parku Narodowego rocznie przekracza 3 mln turystów. Są to jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim, gdzie miejsce do życia znalazło wiele cennych gatunków roślin i zwierząt. Spotkamy tu gatunki endemiczne, czyli takie, których nie zobaczymy nigdzie indziej na świecie, subendemity – poza Tatrami pojawiające się sporadycznie, również relikty, które przetrwały od epoki lodowcowej. Wszystko to decyduje o wyjątkowości tego terenu i potrzebie jego ochrony. Niestety każdego roku odnotowujemy w Tatrach wiele niewłaściwych zachowań turystów, których ofiarą pada przyroda. Przykładem może być śmierć niedźwiadka z rąk kilkorga młodych ludzi (2007 r.). Bywa, że podobne zajścia biorą się ze złej woli, ale najczęściej ich przyczyną jest niewiedza. Wielu wędrujących po Tatrach nie ma doświadczenia górskiego, nie potrafi właściwie zaplanować wycieczki, nie dysponuje odpowiednim przygotowaniem i wyposażeniem. To przyczyna wielu wypadków, również śmiertelnych. Zebrane fundusze przeznaczymy na działania edukacyjne. Będą one skierowane do wszystkich odwiedzających Park. Zorganizujemy wycieczki z przewodnikiem – pracownikiem Parku, podczas których opowiemy o przyrodzie i zasadach bezpiecznego wędrowania po górach. Nasi podopieczni dowiedzą się, dlaczego wprowadzamy pewne zasady. Nauczą się, jak zaplanować wycieczki górskie, tak by bezpiecznie z nich wrócić. Powędrujemy w różne zakątki Parku – od dolin po najwyższe szczyty. Wycieczki zorganizujemy w dni wolne od pracy, by jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać. Wejdźcie z nami na Mnicha, by uczyć siebie i innych!
 
 
AMBASADORZY AKCJI:
 
 
Szymon Ziobrowski – Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. W Tatrzańskim Parku Narodowym pracuje od prawie 13 lat. Przeszedł przez poszczególne stopnie kariery; stanowisko kierownicze objął już w 2005 r., a trzy lata później dyrektor Paweł Skawiński powierzył mu najtrudniejszy obszar działalności Parku, tj. sprawy związane z udostępnianiem dla ruchu turystycznego. Przez te wszystkie lata, blisko współpracując z dyrektorem Skawińskim, bardzo dobrze poznał wszystkie aspekty działalności TPN. Za swoje największe dotychczasowe osiągnięcia uważa rozwój wolontariatu (w 2013 r. 402 wolontariuszy), rewitalizację zespołu dworsko-parkowego w Kuźnicach, edukację osób profesjonalnie działających w górach, czyli rozwój programu Akademia Tatry, wdrożenie nowoczesnego monitoringu ruchu turystycznego czy pozyskanie środków na remont szlaków w rejonie Czerwonych Wierchów. Absolwent Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH o specjalności ochrona środowiska w planowaniu i zarządzaniu oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.Ukończył kurs skałkowy i taternicki, jest przewodnikiem tatrzańskim III klasy.
 
Julia Kamińska – Głosując na projekt TPN możemy przyczynić się do ocalenia unikalnych gatunków roślin i piękna polskich gór. Dołącz do ECCO HighWalk Tatry, pomóż wyjątkowej, tatrzańskiej przyrodzie!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opisy i zdjęcia zaczerpnięto ze strony aplikacji konkursowej.
Znajdziecie na niej szczegóły dotyczące akcji oraz zasady zgłoszenia się do konkursu.
 

Tagi: akcja charytatywna ECCO fundacja konkurs Mnich Radio Zet Tatrzański Park Narodowy


Powiązane artykuły