30 gru 2015

Bardzo trudne warunki w Tatrach – specjalny komunikat turystyczny TPN

Bardzo trudne warunki w Tatrach – specjalny komunikat turystyczny TPN

W obliczu tragicznej serii wypadków Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat dla odwiedzających Tatry turystów. Prosimy o pomoc w rozesłaniu go dalej.

 

Uwaga, uwaga!

W ostatnich dniach w Tatrach zdarzyło się kilka tragicznych wypadków. Ponownie apelujemy do turystów o rozwagę podczas górskich wypraw, szczególnie że słoneczna pogoda zachęca do wędrówek.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Na najniżej położonych odcinkach występują śladowe ilości śniegu i lodu. Im jednak wyżej, tym jest go więcej.

W wyższych partiach szlaki są mocno oblodzone lub pokryte bardzo twardym, zlodowaciałym śniegiem. Poślizgnięcie w takich warunkach może mieć tragiczne skutki.
Obowiązkowo należy posiadać raki i czekan. Podkreślamy, że trzeba umieć ich używać. Osoby początkujące zachęcamy do nauki chodzenia w rakach w dolinach, gdzie poślizgnięcie się nie będzie groziło upadkiem z dużej wysokości. Do niezbędnego wyposażenia należy zaliczyć również kask. Na niektórych szlakach niezbędne mogą się okazać umiejętności taternickie i sprzęt wspinaczkowy (m.in. lina, uprząż). Bardzo ważne w takich warunkach jest doświadczenie w uprawianiu zimowej turystyki wysokogórskiej.

Zakładanie raków zalecamy również na szlakach niżej położonych, do górnej granicy lasu. Podczas krótkiej dolinnej wycieczki mogą wystarczyć raczki lub nakładki antypoślizgowe. Bardzo pomocne będą kijki.

Pamiętajmy również o zagrożeniu lawinowym. Aktualnie, 30 grudnia, obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Podczas wędrówek w czasie zagrożenia lawinowego należy wyposażyć się dodatkowo w tzw. zestaw lawinowy (detektor, sonda, łopatka). Zalecamy również używanie innego sprzętu lawinowego, np. wypornościowego plecaka.

Przypominamy także, że tatrzańskie jeziora nie są dostatecznie zamarznięte, aby bezpiecznie wchodzić na ich taflę.

Wybór trasy dostosować do panujących warunków, swoich umiejętności, doświadczenia i posiadanego sprzętu. O pomoc w wyborze trasy można się zwrócić do pracowników Punktu Informacji Turystycznej TPN (ul. Chałubińskiego 44, rondo Jana Pawła II, tzw. rondo kuźnickie, w Zakopanem, tel. (+48) 18 20 23 300, e-mail: infotur@tpn.pl). Można tam uzyskać szczegółowe informacje o aktualnych warunkach w górach. Codzienny komunikat turystyczny dostępny jest na stronie www.tpn.pl w zakładce Zwiedzaj.

Turysto! Tatrzański Park Narodowy stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie!!!

Źródło: www.tpn.pl


Obecnie mamy do czynienia z czymś, co śmiało można nazwać „czarną serią”. W ciągu zaledwie sześciu dni śmierć poniosło siedem (!) osób. W piątek turysta zginął w wyniku upadku z okolic Świnicy, w sobotę do śmiertelnego wypadku doszło na zboczach Gubałówki. Wczoraj kobieta zginęła w Żlebie Kulczyńskiego, dziś pod Kozim Wierchem. Do trzech wypadków śmiertelnych doszło dziś także w Tatrach Słowackich. Więcej o tych zdarzeniach przeczytacie w linkach poniżej:

Tragedia w Tatrach. Turysta spadł ze Świnicy, zginął na miejscu

Mężczyzna zginął podczas schodzenia z Gubałówki

Kolejna śmierć w Tatrach. Oznaleziona przez TOPR turystka nie żyje

Czarna seria w Tatrach trwa. Kobieta w ciąży spadła z Orlej Perci, nie żyje

Tragicznie również w Tatrach Słowackich. Trzy wypadki śmiertelne!

Uważajcie na siebie!

Tagi: bezpieczeństwo Tatry Tatrzański Park Narodowy turystyka warunki


Powiązane artykuły