30 Sty 2015
3

Bardzo niskie ciśnienie w Zakopanem – rekord Polski pobity!

Według serwisu infometeo.pl ciśnienie atmosferyczne w stolicy Tatr wynosi obecnie 845 hPa. To mniej niż najniższa wartość zanotowana dotychczas w całej Polsce.

 

Należy pamiętać, że podawana w prognozach pogody wartość ciśnienia różni się od stanu faktycznego, na który wpływ ma m.in. wysokość położenia miejscowości nad poziomem morza. W oparciu o nią wyliczyć można wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza.

Obecnie ciśnienie w Zakopanem wynosi 845 hPa (www.infometeo.pl). Jeśli miejscowość położona by była na poziomie morza, to wartość ciśnienia wyniosłaby zatem 911 hPa, co i tak jest rekordem Polski. Dotychczas najniższe (znormalizowane) ciśnienie zanotowano bowiem w 1989 r. w Szczecinie i Łodzi – 965,2 hPa.

Rekord świata należy do Północnego Pacyfiku, gdzie 12 października 1979 roku zarejestrowano ciśnienie o wartości 870 hPa, związane z przejściem tajfunu Tip. 

W najbliższych godzinach ciśnienie pod Tatrami ma nadal spadać (nawet do 835 hPa). Wszystko za sprawą głębokiego niżu, który przechodzi aktualnie nad Podhalem. Poza spadkiem ciśnienia przyniesie on opady śniegu i bardzo silny wiatr. W tej chwili jego prędkość na Kasprowym Wierchu przekracza już 110 km/h.

Rekordowo niskie ciśnienie z pewnością odbije się na samopoczuciu mieszkańców Zakopanego i okolic. Dla zdrowego człowieka sytuacja nie jest jednak groźna. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny natomiast częściej mierzyć ciśnienie.


Przepraszamy za podanie błędnej informacji, jakoby w Zakopanem pobity został rekord świata w najniższej wartości ciśnienia. Przy formułowaniu takiej tezy nie wzięto pod uwagę wyliczeń związanych z położeniem Zakopanego. Raz jeszcze przepraszamy za pomyłkę.

Tagi: ciśnienie pogoda rekord Zakopane


Zalogowany jako :

Dodaj komentarz:

Komentarze:
Image of Piotr Djaków

Piotr Djaków |30 stycznia 2015

Wysłałem to na formularz
Wysłałem to na formularz kontaktowy, ale wyskoczył jakiś błąd i nie jestem pewien, czy poszło.

W Zakopanem nie padł ani rekord Polski, ani tym bardziej rekord świata.

Niestety za http://zakopane.infometeo.pl/ twierdzicie, że ciśnienie w Zakopanem spadło do 845hPa, co nie jest prawdą. Wartość ta pochodzi z prognozy z jakiegoś modelu numerycznego i ciężko powiedzieć którego punktu (i na jakiej wysokości) dotyczy.

W rzeczywistości wynosi ono obecnie na poziomie stacji 882.3hPa:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12625&lang=en...
Przy wysokości stacji nad poziomem morza (857m) można założyć, że na poziomie morza ciśnienie jest o około 100hPa wyższe.

Minimalne ciśnienie zredukowane do poziomu morza w Polsce odnotowano 17 stycznia 1931 w okolicy trójmiasta i wyniosło około 960hPa (Gdynia 960.2hPa).

Image of Piotr Djaków

Piotr Djaków |30 stycznia 2015

I jeszcze poprawka:
I jeszcze poprawka:

Ucięło poprawny link do ogimetu, tutaj skrócony: http://tinyurl.com/ohqmxef

Image of Piotr Djaków

Piotr Djaków |30 stycznia 2015

I na koniec może krótkie
I na koniec może krótkie wyjaśnienie, skąd mogło się wziąć 845hPa.

Otóż wiele serwisów meteo prezentuje prognozę dla dziesiątek, często setek lokalizacji. Oczywiście nie siedzi nad tym żaden zespół synoptyków i nie wklepuje ręcznie tych danych, bowiem byłoby to nużące i zwyczajnie kosztowne. Zamiast tego korzysta się z danych z modeli numerycznych, które rozmieszczone są na siatce o pewnej danej rozdzielczości. Najpopularniejszym tego typu modelem jest model GFS - głównie z racji tego, że jest darmowy. Siatka tego modelu ma obecnie rozdzielczość 0.25 stopnia. Oznacza to, że informacje meteo są dostępne tylko w punktach rozmieszczonych co 0.25 stopnia, a wartości pomiędzy nimi w najlepszym razie trzeba interpolować. Niestety najczęściej nie robi się interpolacji, a jedynie podaje wartości z najbliższego punktu siatki. Na nizinach większego problemu z tym nie ma, gorzej jest miejscach z urozmaiconą rzeźbą terenu. W przypadku Zakopanego i modelu GFS 0.25 stopnia najbliższym punktem siatki jest: 20E, 49.25N. Niestety w modelu tym wysokość tego punktu nad poziomem morza to 1360m. Nie jednak, dlaczego serwis infometeo korzysta ze zmiennej oznaczającej ciśnienie na poziomie stacji (niezredukowane), ponieważ nie ma najmniejszego problemu by wstawić na to miejsce ciśnienie już zredukowane do poziomu morza:

http://tinyurl.com/my6gj7f

Powiązane artykuły

Ostatnio Dodane Zdjęcia

Dołącz do społeczności Tatromaniaka

ZAREJESTRUJ SIĘ