30 sty 2015

Bardzo niskie ciśnienie w Zakopanem – rekord Polski pobity!

Bardzo niskie ciśnienie w Zakopanem – rekord Polski pobity!

Według serwisu infometeo.pl ciśnienie atmosferyczne w stolicy Tatr wynosi obecnie 845 hPa. To mniej niż najniższa wartość zanotowana dotychczas w całej Polsce.

 

Należy pamiętać, że podawana w prognozach pogody wartość ciśnienia różni się od stanu faktycznego, na który wpływ ma m.in. wysokość położenia miejscowości nad poziomem morza. W oparciu o nią wyliczyć można wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza.

Obecnie ciśnienie w Zakopanem wynosi 845 hPa (www.infometeo.pl). Jeśli miejscowość położona by była na poziomie morza, to wartość ciśnienia wyniosłaby zatem 911 hPa, co i tak jest rekordem Polski. Dotychczas najniższe (znormalizowane) ciśnienie zanotowano bowiem w 1989 r. w Szczecinie i Łodzi – 965,2 hPa.

Rekord świata należy do Północnego Pacyfiku, gdzie 12 października 1979 roku zarejestrowano ciśnienie o wartości 870 hPa, związane z przejściem tajfunu Tip. 

W najbliższych godzinach ciśnienie pod Tatrami ma nadal spadać (nawet do 835 hPa). Wszystko za sprawą głębokiego niżu, który przechodzi aktualnie nad Podhalem. Poza spadkiem ciśnienia przyniesie on opady śniegu i bardzo silny wiatr. W tej chwili jego prędkość na Kasprowym Wierchu przekracza już 110 km/h.

Rekordowo niskie ciśnienie z pewnością odbije się na samopoczuciu mieszkańców Zakopanego i okolic. Dla zdrowego człowieka sytuacja nie jest jednak groźna. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny natomiast częściej mierzyć ciśnienie.


Przepraszamy za podanie błędnej informacji, jakoby w Zakopanem pobity został rekord świata w najniższej wartości ciśnienia. Przy formułowaniu takiej tezy nie wzięto pod uwagę wyliczeń związanych z położeniem Zakopanego. Raz jeszcze przepraszamy za pomyłkę.

Tagi: ciśnienie pogoda rekord Zakopane


Powiązane artykuły