06 sie 2021

6. Bieg po Oddech – wspólnie wspieramy chorych na mukowiscydozę

6. Bieg po Oddech – wspólnie wspieramy chorych na mukowiscydozę

29 sierpnia w Zakopanem odbędzie się 6. edycja Biegu po Oddech, ale – co ważne – wystartować można również w formule wirtualnej.

 

Zapisy trwają cały czas na www.bieg.oddychaj.pl, zgłoszonych jest już ponad 700 osób. Na bieg w Zakopanem należy zarejestrować swój udział do 10 sierpnia b.r., aby mieć zagwarantowaną koszulkę w wybranym przez siebie rozmiarze. Dochód z imprezy, jak zawsze, zostanie w całości przeznaczony na wsparcie osób chorych na mukowiscydozę, podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

Celem Biegu po Oddech jest poszerzenie świadomości społecznej dotyczącej mukowiscydozy – rzadkiej, ciężkiej i nadal nieuleczalnej choroby genetycznej, a także pozyskanie środków finansowych niezbędnych do realizacji projektów pomocowych na rzecz podopiecznych Polskiego Towarzystwa walki z Mukowiscydozą. „Biegniemy już po raz szósty dla naszych podopiecznych, wierząc że kolejna edycja biegu przyczyni się zarówno do zwrócenia uwagi na potrzeby i problemy z jakim zmaga się środowisko chorych na mukowiscydozę w Polsce, jak również pozyskania środków finansowych na pomoc dla nich” – mówi Waldemar Majek, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

„Rehabilitacja domowa, doposażenie wypożyczalni sprzętów do fizjoterapii oddechowej oraz rehabilitacji, wsparcie w zakupie leków, edukowanie i pomoc psychologiczna to tylko część naszych działań. Każdy zakupiony pakiet startowy to cegiełka wsparcia naszych celów i inicjatyw, które realizujemy już od ponad 34 lat” – dodaje Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes PTWM.

Podczas pierwszej edycji biegu, która odbyła się w 2016 roku, na starcie pojawiło kilkuset biegaczy z całej Polski. W kolejnych latach frekwencja systematycznie rosła, by w ostatniej, wirtualnej edycji w 2020 roku, osiągnąć liczbę prawie 1 500 osób. Zapisy online trwają na www.bieg.oddychaj.pl i zapisanych jest już ponad 700 osób. Bieg został wpisany do Zakopiańskiej Ligi Biegowej – udział w biegu wirtualnym to 20 punktów w lidze. Udział w biegu w Zakopanem będzie premiowany według regulaminu ZLB. Na wszystkich uczestników tradycyjnie czekają profesjonalne koszulki biegowe i pamiątkowe medale, przy czym w tym roku dwa różne modele, w zależności od wyboru biegu. Dodatkowo uczestnicy biegu wirtualnego sami decydują o wyborze pakietów: podstawowy zawierający tylko medal lub premium z koszulką.

Jak wygląda 6. Wirtualny Bieg po Oddech?
– To uczestnik decyduje, gdzie i kiedy pobiegnie.
– Dystans 5 km można przebiec lub przejść. Można też zabrać kije do nordic-walking. Impreza ma charakter charytatywny, więc rywalizacja ma drugorzędne znaczenie.
– Rejestracja do biegu i zakup pakietów startowych odbywa się na stronie www.bieg.oddychaj.pl Uczestnicy otrzymają swoje pamiątkowe zestawy we wrześniu 2021.
– Po ukończonym biegu należy wejść na www.bieg.oddychaj.pl, gdzie znajduje się formularz do przesłania wyniku. Uzyskany wynik można wpisać tylko raz, najpóźniej do 29 sierpnia. Zgłoszenie musi być kompletne, zawierające zdjęcie lub zrzut ekranu z aplikacji, gdzie będzie widoczny dystans i czas przebiegnięcia oraz pokonana trasa. Wyniki biegu będą pojawiać się na bieżąco na stronie www.bieg.oddychaj.pl

Bieg po Oddech w Zakopanem!
– Planowo bieg odbędzie się 29 sierpnia 2021 o godz. 9:00.
– Tradycyjnie start i meta znajdować się będą w Parku Miejskim, a widokowa trasa przebiegać będzie ulicami, które wyznaczają 5-kilometrowy dystans.
– Biuro zawodów będzie mieścić się w Zespole Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem.
– Na uczestników czekają wyjątkowe koszulki i medale, oraz jak zawsze niezapomniane emocje.
– W 2019 roku, w ostatniej edycji przed pandemią, wydarzenie wsparło 842 biegaczy.

Więcej informacji na temat 6. Biegu po Oddech znajduje się na stronie http://bieg.ptwm.org.pl/.

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok 2000 osób. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczepienie płuc. Jest to choroba nieuleczalna, ale wczesna diagnoza, odpowiednie systematyczne leczenie objawowe, fizjoterapia oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych. Obecnie na świecie są już najnowocześniejsze terapie działające na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzenie jej objawów. Są to leki, które zmieniają oblicze choroby – zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w konsekwencji wydłużają życie. Ten przełom w leczeniu niestety nie jest na razie dostępny dla chorych w Polsce.

Tagi: Bieg po Oddech bieganie impreza mukowisdycoza pomoc


Powiązane artykuły