28 lut 2024

3 szlaki w Tatrach, które warto przejść!

3 szlaki w Tatrach, które warto przejść!

Najwyższe szczyty Tatr robią piorunujące wrażenie na każdym turyście, który zdecyduje się odwiedzić Zakopane i okolice. Majestatyczne, pięknie ośnieżone i dostępne tylko dla nielicznych. Na szczęście najpiękniejsze szlaki w Tatrach nie zawsze prowadzą na najwyższe wierzchołki tego pasma. Poznaj 3 ciekawe propozycje wędrówek po szlakach tatrzańskich i zachwyć się pięknem tych niezwykłych gór. Zapraszamy do lektury!

 

Artykuł sponsorowany

 

Tatry – co warto wiedzieć o tym paśmie górskim?

Tatry to najwyższe pasmo górskie Karpat. Leżą na terenie Polski i Słowacji i w całości są objęte ochroną przez parki narodowe tych dwóch krajów. Najwyższe szczyty Tatr to: Rysy po polskiej stronie (wys. 2499 m n.p.m.) oraz Gerlach po stronie słowackiej (2654 m n.p.m.).

Na terenie Tatr znajduje się ponad 200 górskich jezior – największym po stronie polskiej jest Morskie Oko chętnie odwiedzane przez turystów o każdej porze roku. Tatry zamieszkuje wiele dzikich zwierząt, takich jak np.: niedźwiedzie, wilki, sarny, jelenie, borsuki, świstaki. Warto wiedzieć, że po Tatrzańskim Parku Narodowym nie wolno poruszać się z psami.

Teren polskich Tatr jest objęty nadzorem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. Numer alarmowy do służb to: 601 100 300.  Wybierając się na wędrówkę w te góry, warto śledzić komunikaty TOPR – szczególnie zimą. O tej porze roku, nawet przy dobrej pogodzie, wiele szlaków może być zamkniętych ze względu na zagrożenie lawinowe. Należy również zadbać o odpowiedni ubiór, przygotowanie fizyczne, dobór trasy oraz wyposażenie, tak by wędrówka po tatrzańskich szlakach była prawdziwą przyjemnością.

 

Szlaki turystyczne w Tatrach dla początkujących i średniozaawansowanych

 

Rusinowa Polana z Doliny Filipka 

To przepiękna malownicza trasa w Tatrach dla początkujących. Wiedzie szlakiem niebieskim z Doliny Filipka. Dojście do Rusinowej Polany zajmuje ok. 1,20 h, a długość szlaku wynosi 2,7 km.

Jest to przykład łatwej trasy w Tatrach, na którą warto wybrać się nawet z maluchami. Droga jest spokojna, wiedzie przez las i tylko miejscami wymaga podejścia w górę. Przy Sanktuarium Maryjnym na Wiktorówkach odpoczniesz i napijesz się herbaty. Stąd wygodnymi schodami będziesz mógł pokonać najbardziej stromy odcinek trasy. Na Rusinową Polanę z Wiktorówek jest już tylko 20 minut marszu. Na miejscu zastaniesz bajeczny widok obejmujący malowniczą panoramę Tatr. Jeśli na szlak planujesz wybrać się z dzieckiem, to zaopatrz się w nosidło turystyczne. Szlak, choć łatwy nie jest dostępny dla wózków dziecięcych.

 

Szlak na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej 

Najwyższe i najpiękniejsze szczyty w Tatrach, choć robią ogromne wrażenie, to jednak wymagają dużych umiejętności i doskonałej kondycji. Chcesz nacieszyć oko górskimi widokami, ale nie jesteś jeszcze gotów wybrać się na najtrudniejsze szlaki w Tatrach? Postaw na wędrówkę do Morskiego Oka i odwiedź po drodze Dolinę Pięciu Stawów.

Ten szlak jest przeznaczony dla średniozaawansowanych. Jego długość wynosi 12,5 km w jedną stronę i pokonasz go w niecałe 5 godzin. Przyjemna trasa w Tatrach pozwoli Ci poczuć klimat górskiej wędrówki i odwiedzić jedne z najpiękniejszych zakątków tego pasma. Szlak wiedzie bowiem przez Wodogrzmoty Mickiewicza, Dolinę Roztoki, Wodospad Siklawę i Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Zwieńczeniem wędrówki jest Morskie Oko, czyli najbardziej znane i najchętniej odwiedzane tatrzańskie jezioro. Zdecydowanie warto się tutaj wybrać i to koniecznie opisanym przez nas szlakiem!

 

Trasa na Kasprowy Wierch przez Czerwone Wierchy

Ten szlak w Tatrach jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej widokowych w całym paśmie górskim. Trasa jest łatwa, choć ze względu na długość polecana jest raczej dla średnio zaawansowanych turystów. Na jej przejście będziesz potrzebować ok. 7,5 godziny, bo jej długość wynosi nieco ponad 13 kilometrów. Nie martw się jednak na zapas – do hotelu z pewnością zdążysz wrócić przed zmrokiem, bo w dół wygodnie zjedziesz kolejką z Kasprowego.

Czy warto zdecydować się na wędrówkę tym szlakiem? Zdecydowanie tak! Jego zaletą jest to, że wspinasz się raz, a potem już cieszysz się przyjemnym spacerem wzdłuż grani, mijając kolejne tatrzańskie szczyty. Jakie punkty uda Ci się zaliczyć podczas jednej wędrówki? Będą to: Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak, Kopa Kondracka i Kasprowy Wierch. Brzmi dobrze? Koniecznie się tu wybierz latem, kiedy dni są długie, a pogoda pewniejsza. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu oraz kurtce przeciwdeszczowej – pogoda w Tatrach często się zmienia i lepiej być przygotowanym na różne warianty.

 

Tatrzańskie szlaki czekają!

Najpiękniejsze polskie góry to zdecydowanie Tatry. Szlaki są tu malownicze i nie zawsze trudne. Jeśli masz ochotę na wędrówkę jak z obrazka, wybierz się na jedną z opisanych przez nas tras i ciesz się doskonałymi widokami na każdym etapie wycieczki. Planując pobyt na Podhalu zajrzyj na portal Triverna.pl, gdzie czekają na Ciebie limitowane czasowo oferty noclegów w najlepszych górskich hotelach. Nie czekaj, aż przepadnie okazja i zarezerwuj swój pobyt jeszcze dzisiaj. Zapraszamy!

Tagi: porady szlaki Tatry wycieczka


Powiązane artykuły