28 maj 2015

3 mln turystów rocznie w polskich Tatrach – gdzie najwięcej?

3 mln turystów rocznie w polskich Tatrach – gdzie najwięcej?

Na podstawie danych ze sprzedaży biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego można określić które szlaki cieszą się największą popularnością wśród turystów.

 

W 2014 roku liczba „osobowejść” na teren TPN wyrażana w liczbie sprzedanych biletów wyniosła 2 136 965. Nie obejmuje ona turystów, którzy wjechali kolejką na Kasprowy Wierch oraz tych, którzy przekroczyli wejście do Doliny Chochołowskiej i Lejowej (tutaj dane pochodzą ze Wspólnoty Leśnej w Witowie).

Nawet zsumowanie tych wartości nie pozwala jednak określić ile osób faktycznie przebywało w polskich Tatrach. Konieczne jest dokonanie tzw. doszacowań, dotyczących wejść na teren Parku poza okresami funkcjonowania punktów sprzedaży biletów, wejść mieszkańców i innych osób zwolnionych z opłat, wejść bezbiletowych (celowe omijanie punktów sprzedaży) oraz osób, które przebywają w schroniskach więcej niż 1 dobę. Dopiero dodanie do siebie wszystkich wymienionych składowych pozwala określić liczbę turystów, którzy odwiedzili Tatrzański Park Narodowy w danym roku. I tak w 2014 roku wyniosła ona 3 088 315 osób (o 150 tys. więcej niż w 2013 i o 47 tys. mniej niż w 2012).

Najwięcej wejść na teren Parku zarejestrowano na Łysej Polanie (a dokładniej na Palenicy Białczańskiej) – w skali całego roku ponad 722 tysiące! Wynika to z faktu, że w tym miejscu początek biorą popularne trasy nad Morskie Oko i do Doliny Pięciu Stawów Polskich. W rekordowym sierpniu punkt sprzedaży biletów przekroczyło tu 190 tys. osób (nawet kilkanaście tysięcy turystów dziennie).

Drugie miejsce w klasyfikacji zajęła Dolina Kościeliska, którą odwiedziło w zeszłym roku 447 tys. osób. Na trzeciej pozycji znalazł się punkt położony w Kuźnicach przy wejściu do Doliny Jaworzynki, skąd udać się można na Halę Gąsienicową (dwa warianty) lub Nosal. Sprzedano tu 194 tys. biletów. Dużą popularnością cieszyły się również Dolina Strążyska (171 tys.) oraz niebieski szlak z Kuźnic na Halę Kondratową (169 tys. wejść).

Najbardziej tłocznym miesiącem w polskich Tatrach był sierpień, w którym liczba sprzedanych biletów na teren TPN wyniosła 567 tys. (z pozostałymi wejściami łączna liczba odwiedzających mogła przekroczyć nawet 600 tys.). Najmniejszy ruch turystyczny wystąpił natomiast w grudniu.

Źródło: www.tpn.pl

Szczegółowe statystyki dotyczące ruchu turystycznego w Tatrach w poprzednich latach znajdziecie TUTAJ

Tagi: Dolina Kościeliska Morskie Oko szlaki Tatrzański Park Narodowy TPN turystyka


Powiązane artykuły