29 paź 2019

14 ośmiotysięczników w 7 miesięcy! Nirmal Purja zakończył swój szalony projekt!

14 ośmiotysięczników w 7 miesięcy! Nirmal Purja zakończył swój szalony projekt!

Wejściem na szczyt Shisha Pangmy Nirmal „Nims” Purja przeszedł do historii, zdobywając wszystkie ośmiotysięczniki w nieco ponad pół roku.

 

Nepalczyk rozpoczął 24 kwietnia wejściem na Annapurnę, potem były Dhaulagiri i Kanczendzonga, wreszcie kosmiczny wyczyn zdobycia 3 ośmiotysięczników w ciągu 48 godzin: Mount Everestu, Lhotse i Makalu (CZYTAJ WIĘCEJ).

Kilka dni później Nirmal ogłosił, że dalszy przebieg projektu stoi pod dużym znakiem zapytania ze względu na kwestie finansowe. Nie poddał się jednak i zdecydował na kontynuowanie całego przedsięwzięcia. W lipcu zdobył najpierw Nanga Parbat, a następnie przeniósł się w Karakorum. W szybkim tempie wszedł na Gasherbrum I i Gasherbrum II, by po nich zmierzyć się z być może największym wyzwaniem – K2. Mimo trudnych warunków (pozostałe ekipy wycofywały się wtedy z góry) Nims zdobył szczyt, a kilka dni później dołożył do tego wejście na Broad Peak.

We wrześniu Nepalczyk udał się pod Manaslu, jednak ze względu na niekorzystne prognozy przeniósł się na Cho Oyu. Po zdobyciu wierzchołka błyskawicznie wrócił pod Manaslu, na którym stanął niedługo potem.

Do ukończenia projektu pozostał wówczas jeden ośmiotysięcznik – Shisha Pangma. Niestety, przed Nirmalem piętrzył się znaczny problem, bynajmniej nie sportowy. Góra znajduje się bowiem na terytorium Chin, a władze tego kraju nie planowali wydawania pozwoleń na jej zdobywanie w tym sezonie. Po długotrwałych staraniach dla ekipy Nimsa zrobiono jednak wyjątek. Dziś o godzinie 8:58 lokalnego czasu Nepalczyk stanął na szczycie, jednocześnie finalizując swój niesamowity projekt.

Wszystkie wejścia Nirmal Purja realizował oczywiście przy użyciu butli z tlenem i odpowiednim zapleczem logistycznym, nie umniejsza to jednak jego niebywałej determinacji.

fot. Nirmal Purja MBE: „Projekt Possible – 14/7”

Tagi: himalaizm Himalaje Karakorum Nirmal Purja


Powiązane artykuły