22 lis 2018

10 łatwo dostępnych miejsc z pięknym widokiem na Tatry

10 łatwo dostępnych miejsc z pięknym widokiem na Tatry

Prezentujemy listę wybranych 10 lokalizacji, z których rozciąga się efektowny widok na panoramę Tatr. Co ważne, we wszystkie te miejsca dojechać można samochodem, są więc dostępne absolutnie dla każdego!

 

Wszyscy jeździmy w Tatry, by chodzić po górskich szlakach, odwiedzać ulubione zakątki i oddychać świeżym powietrzem. Nie mniejsze wrażenia estetyczne zapewnia jednak również podziwianie tatrzańskich szczytów z pewnej odległości, zwłaszcza że pięknych punktów widokowych na Podhalu czy Spiszu nie brakuje. Poniżej kilka propozycji miejsc, w które łatwo dojedziecie samochodem.

 

1. Salamandra

O ile wjazd samochodem na samą Gubałówkę jest utrudniony, o tyle na jej zbocza bez problemu dostaniemy się własnym autem. Jadąc główną ulicą Nędzy Kubińca w górnej części Kościeliska skręcamy w ulicę Salamandra i jedziemy dość mocno pod górę (zimą może być ślisko). Po kilku minutach, gdy miniemy przystanek autobusowy, naszym oczom ukaże się wspaniały widok na Zakopane i górujący nad miastem Giewont. Panorama jest bardzo szeroka, sięga od dalekich szczytów Tatr Zachodnich aż po charakterystyczny masyw Hawrania na wschodzie.

 

 

2. Furmanowa

Ciekawie jest również po drugiej stronie Gubałówki. Na głównym skrzyżowaniu w Zębie skręcamy w kierunku południowym (w stronę Tatr), mijamy zjazd na Gubałówkę i chwilę potem dojeżdżamy do miejsca, w którym można zatrzymać samochód na niewielkiej polance i delektować się rozległym widokiem na Zakopane i góry.

 

3. Ząb

Chcecie zobaczyć Gubałówkę „od tyłu”? Jedźcie do Zębu, a konkretnie na drogę pomiędzy Zębem a wsią Nowe Bystre. W kilku miejscach można przy niej zatrzymać samochód i podejść kilkadziesiąt metrów na rozległe łąki, z których rozpościera się świetny widok na Giewont, Kasprowy Wierch czy Świnicę.

 

4. Sierockie

Pozostajemy w pięknych widokowo okolicach Zębu. Tym razem na głównym skrzyżowaniu skręcamy na północ, oddalając się od Tatr. Mijamy wieś Bustyk i po kilku minutach wjeżdżamy do Sierockiego. Warto odbić w którąś z dróżek w prawo i wjechać między łąki. Otwierająca się tu szeroka panorama zachwyci każdego!

 

5. Polana Głodówka

Miejsce znane chyba większości tatrzańskich turystów. Położone jest przy drodze prowadzącej z Bukowiny Tatrzańskiej w kierunku Wierchu Poroniec. Wiele osób zachwyconych widokami korzysta z zatoczki, umożliwiającej bezpieczne zatrzymanie samochodu.

 

6. Gliczarów Górny

Jedna z najbardziej malowniczo położonych miejscowości pod Tatrami. Sam przejazd przez Gliczarów to duża przyjemność i trzeba się mocno skoncentrować na patrzeniu na drogę. Warto zostawić samochód np. w pobliżu wyciągu narciarskiego U Steni i przejść na położone po drugiej stronie jezdni polany, z których rozpościerają się cudowne widoki.

 

7. Przełęcz nad Łapszanką

Bardzo popularne miejsce, szczególnie wśród fotografów krajobrazu. Trudno się dziwić, rozciąga się tu jedna z najpiękniejszych podtatrzańskich panoram. Szczególnie okazale prezentują się pobliskie szczyty Tatr Bielskich. Do Łapszanki dojechać można od strony Jurgowa lub Łapsz Wyżnych. Najlepiej kierować się na okolice kapliczki położonej poza centrum wsi, na tzw. Przełęczy nad Łapszanką.

 

8. Jurgów

Przejazd przez Jurgów również dostarczy nam niemałych doznań estetycznych. Warto zapuścić się główną drogą na południe i dojechać w rejon przejścia granicznego ze Słowacją. Jak na dłoni widać tu charakterystyczne szczyty Nowego Wierchu, Hawrania i Płaczliwej Skały.

 

9. Czarna Góra

Czarna Góra to wspólna nazwa dla miejscowości niedaleko Białki Tatrzańskiej oraz wzniesienia, na szczycie którego znajduje się metalowy krzyż. U jego podnóży wybudowano parking, na który dojeżdżamy dość stromą i wąską drogą. Warto jednak pokonać ten odcinek i delektować rozległą panoramą od Tatr Bielskich po Zachodnie.

 

10. Okolice Czorsztyna

Chodzi tu dokładnie o drogę nr 969 pomiędzy Czorsztynem a Kluszkowcami, z której rozciągają się fenomenalne widoki na Zalew Czorsztyński, zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz rzecz jasna górujące nad wszystkim Tatry. Warto zostawić samochód w zatoczce nieopodal wyjazdu z Czorsztyna i udać się na spacer wgłąb łąk i sadów, w stronę Zalewu.

fot. Krzysztof Baraniak

Tagi: fotografia Pieniny Podhale punkty widokowe samochód Spisz Tatry widoki


Powiązane artykuły