Zlot Tatromaniaków – prowadzący i prelegenci

W dniach 12-14 czerwca w MTB Hostel w Kościelisku odbędzie się pierwszy w pełni zorganizowany zlot społeczności Tatromaniaków. Będzie okazją nie tylko do wspólnego wędrowania po górach i integracji przy ognisku, lecz również spotkań z ciekawymi osobami, których wielu z Was kojarzy ze zdjęć lub wyjątkowych wyczynów tatrzańskich.

Członkowie grupy fotograficznej (tylko 20 miejsc!) wezmą udział w zajęciach i plenerze prowadzonym przez znanych fotografów Tatr: Julitę Chudko i Pawła Dutkę. Dodatkowo wysłuchają prelekcji Marcina „Bukola” Bukowskiego pt. „Wartość zdjęcia”. Na podstawie własnych doświadczeń Marcin opowie jak duży trud trzeba niekiedy włożyć w wykonanie tej jednej, dobrej fotografii.

Członkowie grupy turystycznej spotkają się natomiast z Andrzejem Miklerem – przewodnikiem wysokogórskim IVBV i ratownikiem TOPR oraz Janem Krzeptowskim, specjalistą ds. turystyki w Tatrzańskim Parku Narodowym i przewodnikiem tatrzańskim.

Goście zlotu Tatromaniaków:

 

JULITA CHUDKO

Jej przygoda z fotografią zaczęła się od..gór właśnie. To w czasie swoich wypraw górskich (bardzo często odbywanych w pojedynkę) zorientowała się, że uwielbia fotografować. Bardzo lubi podróże, szczególnie jeśli można je połączyć z trekkingiem. Wędrowała nie tylko po wielu polskich górach, ale też po tych zagranicznych, m.in. na Ukrainie, w Grecji, Albanii, Macedonii, Niemczech czy Austrii. Chętnie zagląda w Alpy, zdobyła m.in. Grossglockner (3789 m), Grossvenediger (3662 m), Mont Blanc (4810 m). Wielbicielka sportu, a w szczególności wspinaczki, rowerów górskich i biegania (również po górach). Pochodzi z Bieszczad, ale żeby mieć bliżej w Tatry zamieszkała w Zakopanem.

Jej zdjęcia były publikowane m.in. w Góry – Polish Climbing Magazine, kwartalniku Tatry, N.P.M, Taterniku, SKI Magazyn, Runners World Polska, magazynie Bieganie.

Strona internetowa: www.julitachudko.pl

*Na zlocie Julita poprowadzi zajęcia dla członków grupy fotograficznej

 

 

PAWEŁ DUTKA

Wychowywał się w Nawojowej koło Nowego Sącza, naturalną więc sprawą był fakt, iż pierwsze kroki w górach stawiał w Beskidzie Sądeckim. Następnie zaczęły się pierwsze wyjazdy w Tatry, początkowo były to zorganizowane wycieczki jednodniowe, później już samodzielne z kolegami.

Po kilku latach, w miarę regularnej działalności turystycznej, w wieku 17 lat zaczął myśleć o górach bardziej poważnie. Początkowo zainteresowany był działalnością powierzchniową, lecz los sprawił, że trafił na kurs taternictwa jaskiniowego. Oddał się działalności speleologicznej, szczególną satysfakcję czerpiąc z eksploracji nowych partii jaskiń.

Z czasem zmienił sposób patrzenia na Tatry jako nie tylko arenę sportową, lecz również miejsce na spokojne obcowanie z przyrodą. Zauroczyły go Tatry Zachodnie, stając się głównym celem wędrówek. W góry zaczął zabierać aparat fotograficzny, z którym aktualnie coraz rzadziej się rozstaje.

Na pytanie o największe osiągnięcia odpowiada, że jest nim pogodzenie pasji z wychowywaniem dwóch synów 🙂

Strona internetowa: www.dutka.com.pl

*Na zlocie Paweł poprowadzi zajęcia dla członków grupy fotograficznej

 

 

MARCIN „BUKOL” BUKOWSKI

Od 2004 roku współpracuje z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Najpierw w ramach stażu, później umowy zlecenia, wreszcie od 2007/2008 roku umowy o pracę. Obecnie starszy specjalista, kierownik Zespołu Planowania i Dokumentacji Działań Ochronnych, specjalista z zakresu systemów informacji przestrzennej.

Fotografią zajmuje się od 2007 roku. „Główny temat to krajobraz, zwierzęta czasami jak się napatoczą, ale specjalnie za nimi nie latam” – mówi. Coraz więcej uwagi poświęca zdjęciom sportu, zwłaszcza kolarstwa górskiego ENDURO.

Na pytanie „dlaczego fotografujesz?” odpowiada krótko: „Po prostu tak wyszło. To efekt wielu czynników, ale pewnie głównym było przebywanie w górach”.

Od 2009 roku prowadził swój portal Rowerowe Podhale. W styczniu 2014 zrodził się pomysł, aby założyć stowarzyszenie działające przede wszystkim na rzecz rozwoju turystyki rowerowej na Podhalu i promowania regionu pod tym kątem. Idea przerodziła się w rzeczywistość w dniu 30.12.2014, kiedy to Stowarzyszenie Rowerowe Podhale zostało zarejestrowane w KRS i rozpoczęło oficjalnie swoją działalność. Marcin jest prezesem Stowarzyszenia.

Strona internetowa: www.marcinbukowski.com.pl

*Na zlocie Marcin wygłosi prelekcję dla członków grupy fotograficznej

 

 

ANDRZEJ MIKLER

Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski IVBV/UIAGM, Przewodnik Tatrzański, Zawodowy Ratownik TOPR, Instruktor Narciarstwa.

Urodził się w 1973 roku w Zakopanem, z górami związany od najmłodszych lat. Na początku były to samotne wycieczki turystyczne w Tatry, później odkrył wspinaczkę skalną, uprawia też narciarstwo klasyczne i skialpinizm.

W 2002 roku wstąpił w szeregi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jako ratownik ochotnik. Od 2007 roku jest ratownikiem zawodowym TOPR i przewodnikiem tatrzańskim III klasy.

W 2012 roku, po pięcioletnim kursie i zdaniu wymagających egzaminów, otrzymał licencję Międzynarodowego Przewodnika Wysokogórskiego IVBV/UIAGM.

Wspinał się w Tatrach, Alpach i Dolomitach. Na swoim koncie ma wiele przejść dróg klasycznych w Tatrach bez asekuracji, między innymi pn.-wsch. Filar Ganku przez Gankową Kopkę i pn. filar Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego.

Brał udział w zawodach skialpinistycznych w Tatrach i Alpach. Jednymi z nich były najtrudniejsze jednodniowe zawody skialpinistyczne na świecie – Trofeo Mezzalama we Włoszech (razem z Grzegorzem Bargielem i Tomaszem Gąsienicą-Mikołajczykiem), a także Patrouille des Glaciers w Szwajcarii (razem z Grzegorzem Bargielem i Jakubem Brzosko). „Oba starty ukończyliśmy jako pierwsi Polacy w historii zawodów.” – mówi.

Jest też zwycięzcą Międzynarodowych Zawodów Ratownictwa –Żarska Dolina na Słowacji w 2007 roku i dwukrotnie Międzynarodowych Zawodów Ratowników Górskich- Memoriał Vlada Tatarki – w 2008 i 2012 roku.

W 2009 roku brał udział w „Polskiej Wyprawie Ratowników 100-lecie TOPR” na szczyt DHAULAGIRI I (8167 m n.p.m.) w Himalajach.

Strona internetowa: www.przewodnikwysokogorski.com

*Na zlocie Andrzej wygłosi prelekcję dla członków grupy turystycznej

 

JAN KRZEPTOWSKI

Absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Przewodnik tatrzański, specjalizacja – turystyka przyrodnicza.

Od 2009 roku pracownik Działu Udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego – koordynacja wolontariatu, monitoring ruchu turystycznego, szkolenia różnych grup użytkowników Tatr, współpraca z partnerami zewnętrznymi, pozyskiwanie funduszy.

W 2014 roku brał udział w szkoleniu na temat udostępniania obszarów chronionych w USA.

Prezes Stowarzyszenia Wolontariat dla Przyrody.

*Na zlocie Jan wygłosi prelekcję dla członków grupy turystycznej

 

Linki:

Szczegóły dotyczące zlotu i rezerwacja miejsc

Program zlotu – grupa fotograficzna

Program zlotu – grupa turystyczna

Strona wydarzenia na Facebooku