Na Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
1 godz. 10 min
Trudność:

Wielki Kopieniec to łatwy szczyt, z którego roztacza się piękna panorama Tatr. Na szczyt najszybciej wejść można z Jaszczurówki (osobny opis) lub Toporowej Cyrhli, najwyżej położonej części Zakopanego. Zielony szlak, podobnie jak w przypadku wariantu z Jaszczurówki, odbija od głównej szosy, nieco poniżej przystanku autobusowego i sklepu spożywczego (w stronę Zakopanego).

Początkowo idziemy wśród nielicznych zabudowań, po kilku minutach wchodząc do lasu. Niedaleko znajduje się kasa biletowa Tatrzańskiego Parku Narodowego i rozwidlenie szlaków. W lewo biegnie znakowana na czerwono trasa na Psią Trawkę i Rówień Waksmundzką, my zaś trzymamy się koloru zielonego. Z czasem ścieżka wiedzie coraz bardziej pod górę, po 20 minutach doprowadzając nas na skraj Polany Kopieniec (przeciwległy względem drogi z Jaszczurówki).

Skręcamy tu ostro w prawo, rozpoczynając końcowe podejście na szczyt Wielkiego Kopieńca. Nie jest ono długie i szczególnie męczące, po kamiennych stopniach wędrujemy ok. 15 minut.

Panorama z Kopieńca jest nieco szersza niż z sąsiedniego Nosala. Obejmuje m.in. Hawrań – najwyższy szczyt Tatr Bielskich, rozległy masyw Koszystej, grań Orlej Perci, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, a na zachodzie Czerwone Wierchy i Giewont. Ze szczytu zejść możemy tą samą drogą lub na jego drugą stronę, zależnie od tego który wariant wejścia wybraliśmy.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków