Dolina Lejowa

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
1 godz. 10 min
Trudność:

Jedna z najmniej uczęszczanych dolin tatrzańskich, wolna od tłumów nawet w szczycie sezonu.

Wejście do Doliny Lejowej znajduje się przy Drodze pod Reglami, pomiędzy Doliną Kościeliską i Doliną Chochołowską. Spacer z Kir lub Siwej Polany zajmuje ok. 25 minut.

Przez dolinę prowadzi żółty szlak turystyczny. Już na początku mijamy interesującą, wapienną skałę zwaną „Między Ściany” (udostępniona do wspinaczki). Dalsza część trasy wiedzie przez las, wzdłuż koryta Lejowego Potoku. Teren wznosi się delikatnie, wędrówka nie jest zbyt męcząca. Po pewnym czasie przechodzimy przez dwie polany: Jaworzynę Lejową i Huty Lejowe, gdzie odbywa się kulturowy wypas owiec.

Za polanami idziemy nadal lasem, docierając do miejsca, w którym ścieżka zakręca ostro w prawo. Ostatni odcinek jest bardziej stromy. Na szczęście podejście nie trwa długo i po kilkunastu minutach osiągamy Niżnią Polanę Kominiarską. Odsłania się widok na pobliskie zbocza Kominiarskiego Wierchu. Żółty szlak łączy się tu ze znakowaną na czarno Ścieżką nad Reglami, którą przejść możemy do Doliny Kościeliskiej (30 min) lub Chochołowskiej (1 godz. 20 min).

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków