Droga pod Reglami

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
3 godz.
Trudność:

Droga pod Reglami to szeroka ścieżka, prowadząca u podnóża zalesionych wzniesień, w które wcinają się reglowe dolinki Tatr Zachodnich. Początek trasy znajduje się przy Murowanicy nieopodal Ronda Kuźnickiego, koniec na Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej. Szlak przemierzać można pieszo lub rowerem.

Drogą pod Reglami wędrować możemy w obu kierunkach. My skupimy się na opisie przejścia trasy w kierunku wschód-zachód, rozpoczynając wycieczkę przy Alei Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem, łączącej Rondo Jana Pawła II (dawniej Rondo Kuźnickie) z Kuźnicami. Wejście na szlak znajduje się w jej dolnej części, niedaleko hotelu Murowanica.

Początkowo ścieżka biegnie przez las, po kilku minutach doprowadzając pod kompleks skoczni narciarskich z Wielką Krokwią na czele. Właśnie za nią skręcamy w lewo, wracając do podnóża regli. Idziemy płaską szeroką drogą, szybko docierając do wylotu Doliny Białego. Jej dnem wiedzie żółty szlak, nasza trasa zakręca natomiast w prawo (delikatne podejście przez las).

Na dalszym odcinku wędrujemy nadal wygodną, miejscami wyłożoną kamieniami ścieżką. Po prawej stronie towarzyszą nam widoki na pasmo Gubałówki i zabudowania Zakopanego, po lewej zaś mijamy ciekawy wodospad na potoku Spadowiec. Tuż za nim znajduje się wejście do krótkiej Doliny ku Dziurze, my idziemy prosto, dochodząc wkrótce do wylotu kolejnej doliny – Strążyskiej.

Droga biegnie następnie wzdłuż polany Bundówki. Cały czas idziemy oczywiście skrajem lasu, co przekreśla szanse na podziwianie tatrzańskich szczytów. Po pewnym czasie wychodzimy poza granice Zakopanego. Następny punkt na trasie to osiedle Gronik, administracyjnie należące już do Kościeliska. Mijamy tu wejście do Doliny Małej Łąki, gdzie biorą początek dwa szlaki: żółty na Kondracką Przełęcz przez Wielką Polanę Małołącką (popularny wariant wycieczki na Giewont) oraz niebieski na Małołączniak przez Przysłop Miętusi.

Wędrujemy wzdłuż głównej drogi biegnącej z Zakopanego do Chochołowa. Na pewnym odcinku szlak prowadzi tuż obok szosy – warto zachować wzmożoną ostrożność, gdyż ruch samochodowy jest zwykle duży. Przechodzimy teraz przez Kiry, położone u wylotu Doliny Kościeliskiej. Przy kasie biletowej TPN ustawiają się tu w sezonie letnim kolejki turystów.

Szlak odbija od asfaltowej trasy, zmieniając kolor na zielony i biegnąc dalej wśród polan i nielicznych zabudowań w kierunku Doliny Chochołowskiej. W połowie drogi mijamy jeszcze wejście do Doliny Lejowej, aż wreszcie docieramy na Siwa Polanę, stanowiąca końcowy punkt spaceru Drogą pod Reglami. Można tu oczywiście kontynuować wycieczkę Doliną Chochołowską.

Przejście całej drogi (od okolic Murowanicy) zajmuje ok. 3 godzin. Szlak ten trudno zaliczyć do atrakcyjnych widokowo, jednak trasa nie zawiera absolutnie żadnych trudności, przez co świetnie nadaje się na rekreacyjne wędrówki, także z małymi dziećmi. Droga pod Reglami nie leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, nie obowiązują tu zatem opłaty za wstęp. Szlak przejechać można także na rowerze.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków