Dolina ku Dziurze

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
0 godz. 25 min
Trudność:

Krótki odcinek do Dziury – jaskini, od której pochodzi nazwa doliny. Jest ona jedną z sześciu tatrzańskich jaskiń udostępnionych dla ruchu turystycznego, jedyną położoną poza Doliną Kościeliską.

Początek niebieskiego szlaku ma miejsce przy Drodze pod Reglami, pomiędzy Doliną Białego a Doliną Strążyską, od której oddalony jest o zaledwie 5 minut spaceru. Wejście do Doliny ku Dziurze jest bezpłatne, nie ma tu bowiem kasy biletowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ścieżka biegnie przez gęsty las, niemal płasko, nie ma mowy o żadnym zmęczeniu. Teren wznosi się bardziej dopiero tuż przed jaskinią. Pod jej otwór podchodzimy po kamiennych stopniach, wzdłuż których postawiono drewniane poręcze. Cała trasa jest krótka, spacerowym tempem zajmuje ok. 25 minut.

Jaskinia Dziura udostępniona jest dla ruchu turystycznego. Do jej zwiedzania potrzebne jest jednak własne źródło światła. Na dnie jaskini zalega błoto i butwiejące liście, trzeba uważać na ewentualne poślizgnięcia. Warto także pamiętać, że nawet w lecie panuje tu znacznie niższa temperatura niż na zewnątrz.

Przy Dziurze kończy się szlak, musimy zatem wrócić tą samą drogą.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków