Na Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
1 godz. 30 min
Trudność:

Żółty szlak z Hali Gąsienicowej na jeden z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów. Podejście wiedzie w pobliżu wyciągu krzesełkowego Gąsienicowa. Trasa wyłożona jest wygodnymi kamiennymi stopniami, pozwalającymi na jej przebycie nawet turystom o niewielkim doświadczeniu i umiejętnościach.

Wychodząc ze schroniska na Hali Gąsienicowej idziemy w kierunku Kasprowego Wierchu biegnącymi razem szlakami: żółtym, zielonym i czarnym. Po kilkunastu minutach dochodzimy do rozdroża. W lewo odchodzi znakowana na czarno trasa na Świnicką Przełęcz, my zaś wędrujemy prosto. Przechodzimy pod wyciągiem krzesełkowym służącym w sezonie zimowym narciarzom i niedługo potem mijamy kolejne skrzyżowanie (zielony szlak biegnie na przełęcz Liliowe).

Cały czas idziemy wygodnym, kamiennym chodnikiem. Ścieżka stopniowo wznosi się wśród traw i krzewów kosodrzewiny. Warto czasami przystanąć i spojrzeć dookoła na piękną panoramę Doliny Gąsienicowej. Od początku widzimy także cel wędrówki – Kasprowy Wierch z górną stacją kolejki linowej. Podejście jest dość mozolne, bez szczególnych urozmaiceń, ale łatwe i bezpieczne.

Po nieco ponad godzinie od wyjścia ze schroniska wychodzimy na grań. Jesteśmy na Suchej Przełęczy, oddzielającej Kasprowy od Beskidu (2012 m n.p.m.). Otwierają się widoki na Tatry Słowackie, m.in. charakterystyczny Krywań i położoną po drugiej stronie grani rozległą Dolinę Cichą. Stąd już tylko kilka minut dzieli nas od szczytu. Najpierw docieramy do wybudowanej tuż pod nim górnej stacji kolejki. Mieści się tam również restauracja dla turystów. Następnie po schodach wchodzimy na właściwy wierzchołek (1987 m n.p.m.). Tu z kolei znajduje się obserwatorium meteorologiczne – najwyżej położony budynek w Polsce.

Z Kasprowego Wierchu możemy zejść zielonym szlakiem do Kuźnic (ok. 2 godz.). Możemy również kontynuować wędrówkę główną granią Tatr na Czerwone Wierchy (1 godz. 30 min na Kopę Kondracką) lub w przeciwnym kierunku – na Świnicę (1 godz. 40 min).

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków