Na Halę Gąsienicową przez Boczań

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
2 godz.
Trudność:

Na Halę Gąsienicową z Kuźnic dotrzeć można na dwa sposoby – przez Boczań lub przez Dolinę Jaworzynki. Obie trasy łączą się na Przełęczy między Kopami, skąd na halę prowadzi już jedna ścieżka.

Niebieski szlak przez Boczań bierze początek tuż za kładką nad potokiem Bystra w Kuźnicach. Za kasą Tatrzańskiego Parku Narodowego skręcamy w lewo, podążając równolegle z zieloną trasą prowadzącą na Nosal. Początkowy etap wędrówki to wyłożone kamieniami (często śliskie!), dość mozolne podejście. Po kilkunastu minutach docieramy do rozdroża szlaków – znakowana na niebiesko droga na Halę Gąsienicową odbija w prawo.

Idziemy w górę, w dalszym ciągu przez las, po ok. 20 minutach osiągając ciekawy punkt widokowy. Przez „okno” między drzewami spojrzeć możemy na Kalatówki, Giewont i Czerwone Wierchy. Dalej ścieżka wiedzie tuż pod szczytem Boczania (1224 m n.p.m.) już mniej nachylonym terenem, stopniowo podchodząc na grzbiet Skupniowego Upłazu. Świetnie widoczny jest Nosal i Wielki Kopieniec, z czasem odsłaniają się również Giewont, Czerwone Wierchy i Kasprowy Wierch. Szeroką ścieżką, miejscami po formacjach skalnych docieramy na Przełęcz między Kopami (1 godz. 40 min z Kuźnic). Niebieski szlak zbiega się tu z żółtą trasą z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki.

Od przełęczy idziemy początkowo płaskim terenem. Stopniowo odsłania się piękna, szeroka panorama, obejmująca szczyty od Hawrania, przez masyw Koszystej, Żółtą Turnię, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, aż po Świnicę. Podziwiając widoki zbliżamy się do celu. Po kilkunastu minutach ścieżka sprowadza nas w dół, widać już zabudowania na Hali Gasienicowej – dawne szałasy pasterskie, Betlejemkę – ośrodek szkolenia taterników i schronisko „Murowaniec”. Po prawej stronie niebawem ujrzeć możemy także Kasprowy Wierch.

Hala Gąsienicowa to popularny węzeł szlaków turystycznych. Wychodzą stąd trasy m.in. na Krzyżne, Granaty, Kozią Przełęcz, Zawrat, Kościelec, Świnicę czy Kasprowy Wierch. Wśród mniej wymagających czasowo i fizycznie rozwiązań polecić można spacer nad położony niedaleko Czarny Staw Gąsienicowy.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków