Z Toporowej Cyrhli do Wodogrzmotów Mickiewicza

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
3 godz. 20 min
Trudność:

Długi i łatwy szlak reglowy. Trasa bierze początek przy Drodze Oswalda Balzera w okolicach Toporowej Cyrhli, najwyżej położonej dzielnicy Zakopanego i wiedzie przez Rówień Waksmundzką aż do Doliny Rybiego Potoku, w pobliże Wodogrzmotów Mickiewicza (i dalej w kierunku Morskiego Oka). W przeważającej części ścieżka prowadzi wśród lasem, zatem walory widokowe są bardzo ograniczone. Po drodze możliwe odbicie np. na Halę Gąsienicową, Gęsią Szyję i Rusinową Polanę.

Wejście na szlak znajduje się przy szosie z Zakopanego na Cyrhlę, nieco poniżej jej centralnego punktu z przystankiem autobusowym i sklepem spożywczym. Początkowo idziemy wśród nielicznych zabudowań, po kilku minutach wchodząc do lasu. Niedaleko znajduje się kasa biletowa Tatrzańskiego Parku Narodowego i rozwidlenie szlaków. Prosto biegnie znakowana na zielono trasa na Wielki Kopieniec, my zaś skręcamy w lewo, trzymając się koloru czerwonego. Wędrujemy nadal leśną ścieżką, najpierw delikatnie w górę, później w dół w kierunku potoku. W końcu docieramy do drewnianego mostka nad Suchą Wodą Gąsienicową i wchodzimy na niewielką polankę zwaną Psią Trawką. Nasz szlak krzyżuje się tu z szeroką droga prowadzącą z Brzezin na Halę Gąsienicową.

W dalszym ciągu podążamy za czerwonymi znakami. Za polanką teren wznosi się dość znacznie, jednak niebawem znów łagodnieje. Idziemy wzdłuż Pańszczyckiego Potoku, który często wysycha. Jego koryto przekraczamy w sumie trzykrotnie – warto uważnie śledzić przebieg szlaku, gdyż w niektórych miejscach w bok odchodzą inne ścieżki. Po ok. 45 minutach od Psiej Trawki wchodzimy na Polanę Waksmundzką położoną u stóp masywu Koszystej. Przechodzimy dalej na Rówień Waksmundzką, najwyższy punkt na trasie (1410 m n.p.m.). Pieknie prezentują się stąd Tatry Bielskie z ich głównym szczytem – Hawraniem (2152 m n.p.m.). Mijamy skrzyżowanie z zielonym szlakiem prowadzącym na Gęsią Szyję lub Halę Gąsienicową (w przeciwnym kierunku) i zgodnie z czerwonymi znakami schodzimy w dół do lasu.

Ścieżka prowadzi średnio ciekawym terenem, jedynie miejscami odsłaniają się widoki na słowackie Tatry Wysokie. Wkrótce przekraczamy Waksmundzki Potok, a kilkanaście minut później docieramy do Polany pod Wołoszynem. Co ciekawe, w tym miejscu kończyła się kiedyś słynna Orla Perć (dziś przejście przez Wołoszyn zamknięte jest dla ruchu turystycznego). W lewo odchodzi czarny szlak na Rusinową Polanę, my idziemy prosto czerwoną trasą. Prowadzi ona stopniowo w dół, nadal przez regle, aż do asfaltowej drogi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Wychodząc na nią skręcamy w prawo i po 10 minutach meldujemy się przy Wodogrzmotach Mickiewicza, czyli wodospadach powstałych na potoku Roztoka. Stąd kontynuować można wycieczkę do Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów Polskich, odwiedzić położone niedaleko schronisko w Starej Roztoce lub po prostu wrócić do Palenicy Białczańskiej.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków