Na Wrota Chałubińskiego

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
2 godz. 15 min
Trudność:

Trasa na charakterystyczne wcięcie w grani Tatr, zwane Wrotami Chałubińskiego. Droga wiedzie najpierw żołtym szlakiem (biegnącym dalej na Szpiglasową Przełęcz) w okolice Mnicha, a następnie czerwonym, który prowadzi na samą przełęcz. Wycieczka stosunkowo łatwa. Podejście wyłożone jest w większej części kamiennymi stopniami, lecz w niektórych miejscach wiedzie po samej ziemi. Z tego względu nie zaleca się pokonywania trasy przy mokrym podłożu.

Wycieczkę zaczynamy w Palenicy Białczańskiej, skąd asfaltową drogą w ok. 2 godziny docieramy do schroniska nad Morskim Okiem (opis trasy). Tuż przed nim w prawo odchodzi żółty szlak, którym będziemy dalej podążać. Ścieżka delikatnie wznosi się, dzięki czemu nie jest zbyt uciążliwa. Wędrówkę uprzyjemniają piękne widoki na Morskie Oko, Mięguszowieckie Szczyty i charakterystyczną sylwetkę Mnicha, do której się zbliżamy. Na tym odcinku trasa nie przejawia absolutnie żadnych trudności, przez co dawniej nazywana była „ceprostradą” (aby każdy „ceper” mógł ją bez problemu przejść). Po nieco ponad godzinie wędrówki docieramy wreszcie do rozwidlenia szlaków. Żółty szlak biegnie dalej na Szpiglasową Przełęcz, my skręcamy natomiast na szlak czerwony, którym wchodzimy w Dolinę za Mnichem.

Z tej perspektywy popularny szczyt nie wygląda tak groźnie jak chociażby znad Morskiego Oka. Idziemy wśród rumowisk skalnych, mijając po drodze Staw Staszica i kilka mniejszych zbiorników wodnych. Latem są one często wyschnięte, jednak wiosną, w okresie roztopów, szlak bywa zalany i trudny do przejścia. Wiodąca po kamieniach trasa nie przysparza większych problemów. Większą ostrożność zachować należy w końcowej części podejścia, gdzie teren staje się bardziej grząski – miejscami idziemy po samej ziemi. Przy mokrym podłożu łatwo o poślizgnięcie. Wrota Chałubińskiego osiągamy po godzinie wędrówki od rozwidlenia szlaków i nieco ponad dwóch godzinach od Morskiego Oka. Panorama z przełęczy nie jest może bardzo szeroka, jednak otoczenie niezwykle interesujące. Pięknie prezentuje się stąd szczególnie Ciemnosmreczyński Staw. Wracamy tą samą drogą (zejście na Słowację od dawna jest zamknięte).

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków